Nowy numer 48/2020 Archiwum

Większy może więcej

Współpraca samorządów może przynieść bardzo wymierne korzyści prawie pół miliona mieszkańców regionu.

Uchwała w sprawie przyjęcia 7 gmin powiatu świdnickiego do aglomeracji wałbrzyskiej oraz Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych podjęta. Jednogłośnie przyjęła ją 16-osobowa Rada Samorządowa Aglomeracji, która w czwartek 23 stycznia obradowała w Świdnicy.

W listopadzie wyraziliśmy wolę poszerzenia formuły aglomeracji o gminy z terenu powiatu świdnickiego, poza Świebodzicami, które uczestniczyły w porozumieniu już wcześniej. To naturalne i dobre rozwiązanie, które myślę, że z kolejnymi tygodniami, miesiącami i latami będzie przynosiło korzyści prawiepółmilionowej rzeszy mieszkańców aglomeracji – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Współpraca między samorządami jest bardzo ważna. Mamy dobre przykłady takiej współpracy na szczeblu powiatu świdnickiego, szerzej w ramach Sudeckiego Konwentu Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów, a także w ramach strefy ekonomicznej. Teraz wspólnie będziemy działać w ramach aglomeracji wałbrzyskiej. Perspektywa finansowa Unii Europejskiej na lata 20142020 premiuje właśnie współpracę, a Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), wokół których gromadzą się gminy, będą mogły liczyć na większe wsparcie wspólnych projektów inwestycyjnych, stąd decyzja. Głosy dużej grupy samorządowców będą miały również większą siłę przy realizacji innych wspólnych projektów – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Czwartkową uchwałę Rady Samorządowej Aglomeracji poprzedziły wielomiesięczne prace, a także decyzje rad miejskich oraz gmin i podpisanie wspólnej deklaracji.

Aglomeracja wałbrzyska liczy w sumie 23 jednostki samorządu terytorialnego, w tym 7 właśnie przyjętych z terenu powiatu świdnickiego. Podstawą podejmowanych wspólnie działań jest zaplanowanie długofalowego rozwoju gmin w oparciu o zintegrowane i partnerskie podejście do rozwiązania problemów w obszarze aglomeracji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama