W 2013 roku na świecie zostało zamordowanych kolejnych 22 kapłanów i misjonarzy, większość ofiar stanowili księża. Tę statystykę podała misyjna agencja informacyjna Fides, zwracając uwagę na wzrost liczby zabitych. W 2012 roku zginęło 13 misjonarzy.
Ognisko Misyjne przy parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy przygotowało dramat o misjonarzach-męczennikach pt. "Kamienie wołać będą".
Spektakl ma być wystawiony przed Mszą św. dla dzieci w niedzielę, 30 marca. Młodzież i dzieci biorące udział w przedstawieniu opowiadają historie męczeństwa za wiarę począwszy od św. Szczepana, przez wspomnienie pierwszych męczenników: Perpetuy, Felicyty, Agaty, Agnieszki, Beaty, Balbiny, Apolonii, Cecylii, średniowiecznego misjonarza Wojciecha i kolejnych męczenników z czasów już nam bliższych: Piotra Chanel, Gabriela Perboyre, Męczenników z Ugandy i Meksyku, żeby wreszcie dojść do konkluzji: - świadectwo męczenników to nie pożółkłe karty historii Kościoła. One zapisują się wciąż, także dzisiaj. Oto w krajach Azji, Oceanii, Afryki i Ameryki Południowej chrześcijanie składają największe świadectwo wiary i wierności Chrystusowi - świadectwo krwi - mówi narrator.
Młodzi odegrali także sceny inspirowane współczesnymi wydarzeniami w Kongu i Chile, gdzie pod koniec XX w. zabijano misjonarzy jako przeciwników reżimu i komunistycznych rewolucji.
Przedstawienie przygotowane pod kierunkiem ks. Włodzimierza Binkowskiego oraz sióstr klawerianek: s. Magdaleny i s. Krystyny nawiązuje swoją tematyką do Dnia Modlitwy i Postu za współczesnych Misjonarzy Męczenników, który został zaproponowany po raz pierwszy w 1993 r. przez Młodzieżowy Ruch Papieskich Dzieł Misyjnych we Włoszech. Obchodzony jest on w rocznicę męczeńskiej śmierci abpa Oscara Arnulfo Romero, która miała miejsce 24 marca 1980 r. Inicjatywa obchodów została podjęta także w Wenezueli, Kolumbii, Chile, Meksyku, Senegalu, Kamerunie, Ugandzie i Korei Południowej.
Jak wynika z oficjalnych statystyk Kongregacji Ewangelizacji Narodów w latach 1980-1989 na świecie zostało zamordowanych 115 misjonarzy według potwierdzonych informacji. Należy przypuszczać, że liczba ta jest większa, bo w przypadku zamordowania świeckich współpracowników misji niekiedy brakowało informacji na ten temat.Jeszcze bardziej przerażająca jest liczba zamordowanych misjonarzy w latach 1990-2000. Wynosi ona 604 osoby. W grupie tej znajduje się 248 współpracowników misji zamordowanych podczas wojny domowej w 1994 r. w Rwandzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że i ta liczba na skutek braku oficjalnych informacji jest zaniżona. W ostatnich latach tj. 2001-2005 liczba zamordowanych misjonarzy wynosi 129. W sumie w ciągu ostatnich 25 lat liczba misjonarzy męczenników wyniosła 848 osób w tym: 13 biskupów, 366 księży, 168 sióstr, 60 kleryków, 1 diakon i 240 współpracowników misji.
W 2013 roku na świecie zostało zamordowanych kolejnych 22 kapłanów i misjonarzy, większość ofiar stanowili księża. Tę statystykę podała misyjna agencja informacyjna Fides, zwracając uwagę na wzrost liczby zabitych. W 2012 roku zginęło 13 misjonarzy.