Siostra Janina, rocznik 1947, w zgromadzeniu jest od 1970 r. Profesję wieczystą złożyła w roku 1978 w Częstochowie.
W dniu Pięćdziesiątnicy na Jasną Górę przybyła także Kapituła Generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. – Są nam bardzo bliskie, ponieważ dwie rodzone siostry naszego biskupa Ignacego należą do tego zgromadzenia – mówi Małgorzata Kowalska, uczestniczka pielgrzymki trzeźwościowej, która zakończyła się właśnie 8 czerwca.
Poza tym siostry prowadzą dom bp. Ignacego.
Siostry przybyły na Jasną Górę, by podziękować Bogu za przyczyną Maryi za wybór nowej przełożonej generalnej zgromadzenia. Została nią s. Janina Kierstan. Kapituła Generalna zakończyła swoje obrady 9 czerwca.
Nowa generalna pracowała m.in. w Wałbrzychu, gdzie zgromadzenie prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.
Kapituła Generalna składa się z 37 delegatek reprezentujących całe zgromadzenie posługujące w Polsce (71 placówek), w Brazylii (54 placówki), w Rzymie (Szpital Bambino Gesú), a także kilka domów na Ukrainie, Białorusi, w Rosji i Kazachstanie.
Zgromadzenie założył w 1857 r. w Petersburgu ks. Zygmunt Szczęsny Feliński, późniejszy arcybiskup warszawski, w trosce o budzące się powołania oraz w celu zaopiekowania się sierotami i ubogimi, dla których zabrakło miejsca we własnej rodzinie.
W czasie I wojny światowej siostry oddały duże zasługi rannym żołnierzom i osieroconym dzieciom. W okresie międzywojennym zgromadzenie zaangażowało się w pracę w 60 szkołach, 44 sierocińcach, 58 przedszkolach, 20 internatach, 17 szpitalach, 12 przychodniach lekarskich i 79 ambulatoriach wiejskich. W 1934 r. Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi uzyskało od Stolicy Apostolskiej ostateczne zatwierdzenie konstytucji i podział na 5 prowincji: 3 polskie i po jednej w Rumunii i Brazylii.
Podczas II wojny światowej siostry z narażeniem życia niosły pomoc wojsku, oddziałom partyzanckim, opatrywały i pielęgnowały rannych w szpitalach i punktach sanitarnych, chroniły młodzież przed wywiezieniem na roboty do Niemiec. Współpracowały z duchowieństwem przy podtrzymaniu życia religijnego, wiary narodu i nadziei na odzyskanie wolności. Prowadziły szeroko zakrojoną akcję ratowania Żydów.
Uratowały ponad 500 dzieci, ukrywając je w swoich domach zakonnych i sierocińcach. 72 siostry zmarły z wycieńczenia i trudów wojennych, 12 zginęło w czasie działań zbrojnych, w tym 8 pod gruzami walczącej Warszawy w 1944 r., a 44 siostry wraz z nowicjuszkami zostały wywiezione do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Po wojnie na skutek przesunięcia granic Zgromadzenie straciło ponad 80 placówek na terenach wschodnich, a 451 sióstr zostało repatriowanych.
Obecnie Zgromadzenie dzieli się na 5 prowincji – trzy w Polsce i dwie w Brazylii, liczy 1110 sióstr, pracujących w 143 domach zakonnych: w Polsce, Brazylii (350 sióstr pełni posługę w 60 placówkach), we Włoszech, na Białorusi, Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej (dane z roku 2007).