Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rzeczy nowe na jesień i zimę

Co najmniej kilkanaście tysięcy złotych zostanie przeznaczonych na pomoc mieszkańcom ukraińskiego Iwano-Frankowska. We wsparcie mogą się zaangażować również sami mieszkańcy.

Mer miasta partnerskiego Świdnicy Wiktor Anuszkewyczus zwrócił się z prośbą o wsparcie dla mieszkańców ukraińskiego miasta, a przede wszystkim również uchodźców, którzy przybyli z Krymu oraz obwodów donieckiego i ługańskiego. – Wcześniejsze nasze kontakty i deklaracje były jasne. Naszych partnerów w potrzebie nie zostawimy. Tym bardziej że w Iwano-Frankowsku przebywa około 800 uchodźców – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Podczas poniedziałkowego spotkania koordynującego (28 lipca) ustalono szczegółowy plan działania. – Dla mieszkańców partnerskiego miasta, ich rodzin i uchodźców przede wszystkim potrzebne są przybory szkolne, pościel, kołdry i ubrania oraz grzejniki elektryczne, które pozwolą im przetrwać jesień i zimę. Ze względu na problemy, które często występują na granicy, muszą to być rzeczy nowe, dlatego zostaną kupione – tłumaczy Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Już na dziś wiadomo, że wartość pomocy wyniesie minimum kilkanaście tysięcy złotych. Organizatorzy Miasta Dzieci postanowili przekazać na wyprawki szkolne dla ukraińskich uczniów 8 tys. zł, które pochodzą od sponsorów. Dyrektor świdnickiej Caritas ks. Radosław Kisiel zdecydował o przeznaczeniu 4 tys. zł na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. 50 worków z nową odzieżą postanowił przekazać świdnicki zarząd Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Za transport, który może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, decyzją prezydenta, zapłaci miasto.

Do akcji mogą się włączyć również sami mieszkańcy:

Wpłaty można dokonywać na konto Caritas Bank Millennium
nr 49 1160 2202 0000 0000 8082 2941, z dopiskiem: "Ukraina".

Ze względu na restrykcyjne przepisy międzynarodowe podarować można tylko rzeczy nowe, nieużywane. Przybory szkolne (piórniki, plecaki, kredki, zeszyty itp.), kołdry, pościel lub ubrania można przynosić do siedziby Caritas (ul. Westerplatte 4–6), od poniedziałku do piątku w godz. 8–16.

Zbiórka pieniędzy i rzeczy potrwa do 14 sierpnia. Transport wyruszy po 18 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama