Ci, którzy rozumieją historię, którzy potrafią patrzeć dalej i głębiej, nie mają wątpliwości, że na ich oczach dzieją się rzeczy niezwykle ważkie.
Podczas poświęcenia Porta Santa (31 sierpnia), drugiego elementu pomnika Jana Pawła II w Świdnicy, bp Ignacy Dec podkreślił, że "wymowa naszego pomnika jest bardzo szczególna, gdyż nie tylko przybliża i upamiętnia on samą osobę papieża Polaka, ale także opowiada pewną historię, która niesie przesłanie nadziei na nowe tysiąclecie".
Biskupa słuchało kilkuset wiernych, władze miasta i grupa dziennikarzy lokalnych mediów.
Forma dzieła nawiązuje do konkretnych wydarzeń historycznych, gdy Jan Paweł II w Roku Wielkiego Jubileuszu otwierał Święte Drzwi w rzymskich bazylikach. Tematyką płaskorzeźb Porta Santa (Drzwi Świętych) jest obecność Boga w historii. W ich kompozycji wykorzystano zasadę zbieżności. Na jednym skrzydle umieszczono kluczowe sceny z Nowego Testamentu (Narodzenie, Ustanowienie Eucharystii, Zmartwychwstanie/ Wniebowstąpienie). Drugie skrzydło przedstawia ich istotny, pierwotny związek z ludzkim życiem (Chrzest, Słowo Boże, Eucharystia i Kościół). Jest także akcent nawiązujący do historii i tożsamości biskupiego miasta (zarys wieży katedry).
Autorem obu rzeźb jest artysta Jarosław Wójcik. Przy tworzeniu Porta Santa posłużył się on unikalną, opracowaną przez siebie metodą odlewu płaskorzeźb z grubego szkła. – Według naszej wiedzy, dotychczas w Polsce nie wykonywano szklanych rzeźb o tak dużej powierzchni (skrzydła drzwi mają wysokość 6 metrów) – mówi Monika Żmijewska z UM Świdnicy.
31 sierpnia jako termin odsłonięcia został wybrany nieprzypadkowo. W tym dniu obchodzona jest rocznica podpisania Porozumień Gdańskich i powstania NSZZ "Solidarność". Fakty te miały oczywisty związek z pontyfikatem Jana Pawła II. – Słowo "solidarność" ma sens znacznie głębszy i szerszy niż tylko ten utożsamiany z przemianami społecznymi i politycznymi w Polsce. Dlatego w tym wyjątkowym dniu publicznie zainaugurowaliśmy realizację stacjonarnego hospicjum w Świdnicy – wyjaśnia Wojciech Murdzek, prezydent miasta.
– Idea hospicyjna łączy w sobie wszystkie wątki towarzyszące dzisiejszej uroczystości – pamięć o św. Janie Pawle II i jego przesłaniu oraz o solidarności międzyludzkiej, dzięki której człowiek może realizować swoje człowieczeństwo i powołanie do miłości bliźniego. Dlatego też pozwoliłam sobie wystąpić dzisiaj przed państwem i, co więcej, zachęcić was do wspierania tej inicjatywy – mówiła Grażyna Kobiałka, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum", inicjatora budowy hospicjum.