Daniel Sip otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla miasta Wałbrzycha”.
Zbiegło się to z jubileuszem 60-lecia jego pracy zawodowej. Jak czytamy w uzasadnieniu, powodem wyróżnienia była nie tylko jego działalność biznesowa, ale także charytatywna. Daniel Sip urodził się we Francji, a w Polsce zamieszkał tuż po wojnie. 14 sierpnia minęło 60 lat jego działalności zawodowej, a przepracował w jednym przedsiębiorstwie 30 lat. Najpierw był betoniarzem, później majstrem, zastępcą kierownika, kierownikiem, po czym rozpoczął własną działalność gospodarczą. Dziś ma trzy firmy działające w branżach budowlanej, hotelarskiej i handlowej.
– Wałbrzych po transformacji ustrojowej z trudem buduje własną tożsamość gospodarczą. Był tu rozwinięty przemysł węglowy i rodzinnych przedsiębiorstw jest mniej niż w innych regionach Polski. Przedsiębiorczość musiała się u nas narodzić, nie odrodzić, i tego przykładem jest rodzinna firma pana Daniela – mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, wręczając odznaczenie. – Tytuł ten został przyznany za wiele lat uczciwej pracy na rzecz Wałbrzycha i jego mieszkańców – mówiła przewodnicząca rady miasta Anna Maria Romańska. Ważną część działalności firmy Daniela Sipa stanowi budownictwo sakralne.
Przykład? Wałbrzyskie kościoły pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, św. św. Piotra i Pawła czy Świętej Rodziny, ale też Dom Księży Emerytów w Świdnicy. – Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie moja rodzina i moi pracownicy. Jako wałbrzyszanie czujemy się odpowiedzialni za to miasto. Sam kiedyś doświadczałem z rodziną trudnych warunków, podczas transformacji różnie to bywało, a wcześniej, w 1955 roku, do pracy w koksowni Victoria jeździłem w drewniakach, bo nie miałem na buty. Na ile nas będzie stać, na pewno będziemy jeszcze pomagać – mówił przedsiębiorca. I nie są to tylko słowa.
Firma Daniela Sipa wyremontowała wiele mieszkań osobom ubogim i niepełnosprawnym, wspiera domy dziecka, przedszkola i szkoły oraz fundacje, wykonując remonty, przekazując materiały budowlane, pieniądze czy organizując imprezy charytatywne. Za taką pomoc i budownictwo sakralne biskup świdnicki Ignacy Dec odznaczył go Krzyżem św. Stanisława oraz Srebrnym Pierścieniem, a biskup legnicki Tadeusz Rybak – Złotym Krzyżem Zasługi. Wyjątkowym odznaczeniem, jakie otrzymał przedsiębiorca, jest Złoty Krzyż Papieża Leona XII, nadany w Jerozolimie za pomoc w pracach renowacyjnych sanktuarium Betfage.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się