Coś w tym jednak jest, że franciszkanie postrzegani są jako specjaliści od młodzieży... Powoli Wambierzyce stają się drugą św. Anną.
Ponad 2700 osób wzięło udział w Diecezjalnym Spotkaniu Młodych w Wambierzycach. Eucharystii, która rozpoczynała spotkanie, przewodniczył bp Adam Bałabuch, koncelebrowało ją kilkunastu kapłanów, którzy przyjechali, by towarzyszyć młodym w ich święcie.
- Z roku na rok jest nas coraz więcej, to przekonuje, że formuła jaką wybraliśmy dla tej pielgrzymki jest dobra - mówi o. Albert, kustosz Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
Na zakończenie Mszy św. bp Adam raz jeszcze przypomniał najważniejsze wątki swej homilii.
Wprawdzie na plakatach zapowiadających spotkanie było napisane, że gościem specjalnym młodzieży będzie Andrzej Wronka, jednak z powodu awarii samochodu prelegent nie mógł dotrzeć na czas do Wambierzyc, dlatego w jego zastępstwie konferencję wygłosił o. Jarosław, franciszkanin z Dusznik-Zdroju.
Po solidnej dawce Słowa Bożego i mądrości ludzkiej przyszedł czas na zabawę. A tę zapewnił młodym zespół Anastasis. Formacja ta gra muzykę z pogranicza nu metal/industrial metal.
Zespół powstał w 1998 roku w Legnicy. Wielu młodych dało się porwać metalowym rytmom, a te rozgrzały ich do czerwoności (widać to bardzo dobitnie w naszej galerii).
Zespół łączy muzykę metalową z tekstami z przesłaniem chrześcijańskim.
Kariera Anastasis wiąże się z festiwalem Sond of Song. W 2003 roku zespół wydał debiutancką płytę z Dawidem Zającem. Kolejna płyta zatytułowana „Jutro” ukazała się w 2006 roku.
W roku 2012 do grupy dołączył wokalista zespołu Amokh dobrze znanego w środowisku Legnickim, Waldemar Bolesta oraz pod koniec tego samego roku dołączył też nowy gitarzysta Daniel Jarzębak.
Na zakończenie dnia pełnego emocji spektakl Exultet zaprezentowali członkowie Teatru A z Gliwic. To offowy, autorski, zawodowy teatr religijny. Jak sami piszą o sobie członkowie trupy: „Teatr A stara się łączyć popularny język teatru muzycznego z doświadczeniami awangardy teatralnej, sięga do polskiej tradycji, łączy autorskie teksty z tekstami biblijnymi i staropolskimi, czerpie obficie z dorobku literackiego innych kultur, inspiruje się europejskim folklorem. Zespół niezmiennie szuka w swoich spektaklach Piękna i Sacrum. Podejmując ważne tematy stara się komunikować z widzem językiem jak najbardziej uniwersalnym. Wychodząc od spektakli dramatyczno-muzycznych Grupa wciąż poszukuje nowych form wyrazu - korzysta z języka teatru liturgicznego, ulicznego, nie stroni od groteski, szuka inspiracji w średniowiecznych misteriach - zmierzając nieuchronnie w kierunku teatru totalnego”.
W spektaklu, na schodach/widowni zasiadł także o. Jan Góra, dominikanin. Wracał z prywatnej wizyty w Kudowie-Zdroju, gdzie błogosławił małżeństwo. Po drodze nie mógł sobie odpuścić wizyty w Wambierzycach, choć jak sam przyznał był bardzo zmęczony. Odwiedził młodzież, żeby przekonać się, jak wygląda ich spotkanie u Królowej Rodzin, ale i w poszukiwaniu inspiracji do rozwijania lednickich spotkań młodych.
Iluminacja bazyliki i modlitwa Apelem Maryjnym oraz błogosławieństwo bp Adama Bałabucha zakończyły Diecezjalne Spotkanie Młodych.