W tej chwili trwa walka, by fundusze dla prawdziwych pereł UNESCO zostały zagwarantowane. Samorząd województwa wpisał renowację Kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy do oficjalnego Stanowiska Negocjacyjnego Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
W sprawie Kościoła Pokoju w Świdnicy interweniował prezydent Wojciech Murdzek, który nie zgodził się z propozycją przyznania funduszy tylko Hali Stulecia. Radny Miasta Jawora Emilian Bera zaproponował takie wsparcie dla Kościoła Pokoju w Jaworze.
O planach modernizacji obiektów mówili wicemarszałek województwa Jerzy Michalak, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, radny Jawora Emilian Bera, pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworze ks. Tomasz Stawiak oraz pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy ks. Waldemar Pytel.
"Renowacja Kościołów Pokoju w Jaworze i w Świdnicy przykładem ratowania świetności należnej zabytkom z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO" - to nazwa zgłoszonego przez samorządowców i zarządców parafii projektu.
- W dobie globalizacji i cyfryzacji możemy dokonać wielkiego przełomu włączając region Dolnego Śląska w infrastrukturę Europejskich Szlaków Kulturowych i transgranicznych arterii komunikacyjnych. Przewidujemy czynny udział mieszkańców Wrocławia, Świdnicy i Jawora w wieloletnich pracach na rzecz rozwoju miast UNESCO. Nowa strategia zakłada ścisłą współpracę tych ośrodków. Serdecznie gratuluję aktywności lokalnym działaczom samorządowym. To dzięki zgłoszonym przez nich uwagom podczas konsultacji, dziś możemy mówić o tak dużym projekcie dla Jawora i Świdnicy - uważa wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak.
Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek dodaje: - Cieszymy się z możliwości pozyskania tak dużych środków na zabytki UNESCO, ale nie chodzi tutaj jedynie o pieniądze tylko o to, żeby w każdym wymiarze Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze, Hala Stulecia - nasze perły Dolnego Śląska - miały godne miejsce zarówno w promocji jak i w poczuciu mieszkańców, że mamy się czym przed całym światem pochwalić. Bez wsparcia, bez pomocy rządowej ciężko podejmować to lokalnie, a mamy przeświadczenie, że jest to dobro narodowe, z którego chcemy być dumni. Dlatego zainteresowanie na poziomie regionu i kraju jest historycznym obowiązkiem.
Pastor Waldemar Pytel: - W tej chwili realizujemy duży projekt w Kościele Pokoju w Świdnicy finansowany z funduszy tzw. norweskiego mechanizmu finansowego, ale te potrzeby są nadal bardzo duże. Dzięki prezydentowi Wojciechowi Murdzkowi oraz dzięki przychylności zarządu województwa dolnośląskiego udało się, aby oba kościoły wraz z Halą Stulecia znalazły się na liście projektów ubiegających się o rządowe wsparcie. Wspólnie z proboszczem Kościoła Pokoju w Jaworze udało nam się osiągnąć znaczące porozumienie, ponieważ będzie to jeden wiosek dotyczący renowacji obu Kościołów Pokoju. W Świdnicy chcielibyśmy dokończyć prace na cmentarzu, w szczególności związane z całą infrastrukturą, ścieżkami, oświetleniem, monitoringiem. Chcemy także odrestaurować ostatni budynek, który nam pozostał na placu Pokoju jako miejsce na pensjonat, a także wyremontować piękny, modernistyczny zabytek, jakim jest Kościół Zimowy. W przypadku samego budynku Kościoła Pokoju przymierzamy się do renowacji detalicznych elementów wyposażenia świątyni i to byłby element spójny, który pozwoliłby na przeprowadzenie wewnątrz zasadniczych prac konserwacyjno-renowacyjnych.