– To był błogosławiony czas, gdy można się było przekonać, czym jest istota maryjnej pobożności – zapewnia proboszcz, ks. Andrzej Walów.
Kiedy Waldemar Rzeszowski czytał swój wiersz na powitanie Matki Bożej, która 2 listopada weszła w znaku fatimskiej figury w progi kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Wierzbnej, już było wiadomo, że zaczyna się szczególny czas łaski dla kolejnej parafii w diecezji.
"Jak to się dzieje/ Maryjo droga/ Że wśród dzieci znajdujesz/ Ludzi kochających Boga
Gdzie nasza miłość/ Ta czysta, niewinna/ Zżera ją proza/ Dnia codziennego zimna
wrodzona dobroć/ Przez Boga nam dana, Za lekkie beztroskie życie/ Zostaje przez nas sprzedana
Z trojga pastuszków/ Nieznanych nikomu/ Robisz drogowskaz/ Do Bożego domu
Dlaczego Oni/ Pytanie zadaje/ Ale czy ja do tej roli/ Dziś się nadaję?
Pędzimy na oślep/ W świecie pozorów/ Najpiękniejsi, najmądrzejsi/ Nie szukamy wzorów
W przykazaniach Bożych/ W Świętych kościoła/ Przecież o umiar w próżności/ Każdy z osobna do nas woła
Dzisiaj Ty sama/ Matko ukochana/ Przychodzisz mówiąc/ Ludu na kolana
Wypraszaj łaski/ Przez Różaniec święty/ I w swej modlitwie/ Bądź nieugięty
Niby niewiele/ A jaką trudność nam sprawia/ Uwierzyć, że jedynie modlitwa/ W naszym życiu tak naprawdę nas zbawia
Twoje przestrogi/ Przez Łucję spisane/ Były, minęły/ Już zapomniane
Beztroską naszą/ Wciąż się przerażasz/ Lecz w miłości trwasz/ I nam powtarzasz
Ufajcie Bogu/ Jak zaufali w Fatimie/ A Bóg na pewno/ Zapamięta Twe imię."
– Kiedy przychodzi Maryja, bardzo mocno widać, że jesteśmy narodem Maryjnym – mówi o. Jan Grzywna, rekolekcjonista w Wierzbnej. – Cieszy mnie to bardzo i umacnia osobiście. Staram się w swoim przepowiadaniu zwracać uwagę także na inne wątki obecne w fatimskich znakach: Anioła Pokoju, żeby przypomnieć o misji, jaką mają wobec nas Aniołowie Stróżowie czy wizję Świętej Rodziny, żeby umocnić małżonków i dzieci, bo czasy w których żyjemy wystawiają ich miłość na wielką próbę – zaznacza.
Parafianie rozumieją wagę rekolekcji. Ich liczny i gorliwy udział we wszystkich punktach nawiedzenia, każdego dnia, jest tego dowodem. – Przejmujące było, gdy podczas błogosławieństwa rodzin, ojciec wiązał małżonków stułą, a dzieciom kazał kłaść ręce na węźle, by miały symboliczny udział w odnowieniu sakramentalnej przysięgi – wspominają.
Natomiast ks. Andrzej Walów, proboszcz, cieszy się, że peregrynacja, która zakończyła się 5 listopada, pokazała, że wierni kochają i rozumieją Różaniec oraz chętnie uczą się nowych pieśni maryjnych, o co zadbała organistka, Joanna Janas. 4 listopada podczas maryjnego apelu modlił się z parafianami bp Ignacy Dec, który na zakończenie, przed błogosławieństwem powiedział m.in.
Fakty i liczby
Data nawiedzenia: 2–5 listopada 2014 r. Mszy św. powitania przewodniczył bp Adam Bałabuch; rekolekcje głosił o. Jan Grzywna OFM Conv; do Apostolstwa Rodzin Fatimskich nie przystąpiła ani jedna rodzina; w Księdze intencji przybyło 47 wpisów; proboszcz: ks. Andrzej Walów; Maryję witali: Waldemar Rzeszowski (parafialny radny) oraz Piotr Chruścicki (sołtys Wierzbnej).
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.