Kolejnych sześć zespołów wystąpiło w ramach XXIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych.
Jury XXIII Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych ma coraz bardziej sprecyzowany pogląd na poziom tegorocznych prezentacji konkursowych. Z zapowiadanych na początku przeglądu 31 zespołów dwa wycofały się z rywalizacji. Pozostało więc i tak 29 do oceny. – To bardzo dużo – zaznacza Kazimiera Momot, pzrewodnicząca jury w którym zasiadją także: Małgorzata Braniceka, Tadeusz Szarwaryn i ks. Roman Tomaszczuk .– Mamy jednak spore doświadczenie w zasiadaniu w tym gremium co ułatwia obiektywną ocenę spektakli – zastrzega.
13 stycznia na deskach sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w części dopołudniowej wystąpili najpierw mali kolędnicy z Przedszkola Miejskiego nr 4. Pięcio i sześciolatki przedstawili jasełka pt. "Pokłon pasterzy” . Przy tworzeniu scenariusza wykorzystano fragmenty jasełek Małgorzaty Barańskiej. Opiekunkami grupy były: Anna Wąsowska, Bernadetta Hruszowiec, Anna Stanisz, Iwona Wejngold-Pisowicz, Bożena Kuźniar.
Po maluchach zaprezentowali się uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej w Wirach. – To ich pierwszy występ w ramach przeglądu - mówiła w zapowiedzi Halina Szymańska, organizatorka przeglądu. – Grupa przygotowała jasełka, w których łączy ewangeliczną opowieść o narodzeniu Jezusa ze współczesnymi obchodami Narodzenia Pańskiego. Przedstawienie pt. "Betlejem to my sami" zachęca widza do refleksji na temat jego umiejętności dostrzegania potrzeb drugiego człowieka. Opiekunem uczniów jest Monika Laskowska – charakteryzowała.
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy przedstawili jasełka zatytułowane "Miłość Bożej Dzieciny”. Scenariusz jasełek oparty był na baśniach, których fabułę powiązano z tradycją chrześcijańską. Motywem przewodnim było ukazanie miłości Jezusa, który przemienia złe charaktery głównych postaci w dobre, pełne miłości i pokoju. Uczestnikami jasełek byli uczniowie wszystkich poziomów edukacyjnych Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Opiekunkami grupy były Jolanta Tekiela i Beata Zegarłowska.
Czwarta prezentacja nosiła tytuł "Przy wigilijnym stole według tradycji polskiej" i była dziełem przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy. Autorem scenariusza była Regina Dąbrowska, reżyserowała Małgorzata Kmiotek.
Po przedszkolakach znowu na scenie pojawili się uczniowie podstawówki, tym razem nr 105 w Świdnicy. Ich jasełka pt. "Anielsko-diabelskie wspominki” wyreżyserowały: Agata Piwowar i Renata Kwiatkowska.
Ostatnią grupą byli uczniowie ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Świdnicy. – Uczniowie klas od pierwszej do trzeciej bardzo chętnie pokazują swoje umiejętności przed publicznością. Na co dzień prezentują przygotowane inscenizacje podczas uroczystości szkolnych oraz dla zaprzyjaźnionych przedszkolaków. Po raz drugi prezentują się na przeglądzie - charakteryzowała grupę teatralną jej opiekunka, Alicja Momot.