Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zobacz także

 • _jasiek
  07.03.2015 15:56
  _jasiek
  Ręce można załamać. Co tego typu wydarzenie, pojawiają się słuszne uwagi wiernych, że nazywanie funkcjonariuszów grup i zborów luterańskich itp "biskupami", czy "księżmi" jest uzurpacją, gdyż z własnej i nieprzymuszoej woli wyrzekli się Sakramentu Święceń więc żadnej sukcesji apostolskij nie mają. A tu furt znowu nowy "biskup" i w dodatku "diecezji". Skoro im tak tęskno do katolickiej nomenklatury, po co ten bunt podnieśli? Zawsze też mogą rewokować.
 • MichalJan
  08.03.2015 00:04
  Witam

  Moi Szanowni Poprzednicy w komentarzach mają rację - to co pisze Redakcja jest bardzo ubliżające prawdziwym kapłanom - to jest osobom, które otrzymały z rąk biskupa sakrament święceń kapłańskich. Do tego obraża to godność naszej Matki - jedynego (jak wyznajemy w Credo) Kościoła, czyli Kościoła Katolickiego. Ani heretycy (jak. np. protestanci), ani schizmatycy (jak prawosławni) nie są w łączności z Kościołem. I o ile święcenia w prawosławiu są ważne, bo zachowane są: materia, forma i intencja i oczywiście jednocześnie sukcesja apostolska (acz niegodziwe, gdyż bez łączności z Kościołem i papieżem, który jest Namiestnikiem Chrystusa na ziemi), tak rzekome "święcenia" u protestantów nie mają żadnej wartości. Mimo całej dobrej woli, jaką może mieć pan Waldemar Pytel, trzeba podkreślić, że nie jest on ani kapłanem, ani tym bardziej biskupem, a jedynie świecką osobą trwającą w błędach luteranizmu. Zamiast utwierdzać go w błędnych przekonaniach, należy życzliwie i z miłością odkryć przed nim prawdę i piękno wiary katolickiej oraz ofiarować swą modlitwę za niego. Na tym polega prawdziwy ekumenizm.
  Jak mawiał bł. Pius IX (1846 - 1878) - "Liberalni katolicy to najwięksi wrogowie Kościoła". I trzeba przyznać, że słowa te - wypowiedziane 150 lat temu są tak samo - a nawet jeszcze bardziej - aktualne dziś, jak były za czasów błogosławionego papieża.

  doceń 2
 • Ajja
  08.03.2015 09:54
  Szkoda, że ten portal potęguje zamieszanie jakie mają w głowach wierni nazywając tego pana "biskupem" i jeszcze podając to w dziale "Z Kościoła". Dziwię się że katoliccy duchowni (nawet biskupi)osobiście uczestniczą w tej farsie. Czy ich zdaniem katolicki biskup to to samo co luterański "biskup"? Również dziwi mnie wybielanie w tym tekście Lutra, który który wykastrował Pismo Święte, stworzył sobie własne wyznanie, był antysemitą i złamał śluby zakonne.
  doceń 1
 • śwjacenty
  08.03.2015 16:31
  A na "luterskiego" proboszcza na Górnym Śląsku można mówić "farosz" czy też zabronicie ? :) Pozwolę sobie dodać komentarz odmienny, żeby forum nie zamieniło się w potakujące towarzystwo wzajemnej adoracji. Otóż używanie przez redakcję GN pojęcia Kościół w stosunku do ewangelików jest poprawne i uzasadnione. Nawet deklaracja "Dominus Jesus" choć stwierdza, że wspólnoty protestanckie nie są w ścisłym tego słowa znaczeniu Kościołami tak jak kościół katolicki to jednak w bardziej ogólnym rozumieniu posługuje się pojęciem "Kościołów wyrosłych z reformacji". Takim pojęciem posługiwali się też ostatni papieże. Paweł VI bez żadnych obaw w adhortacji "Marialis cultus" napisał: „Katolicy łączą się z braćmi z Kościołów prawosławnych, (...) z anglikanami, (...) jednoczą się także z braćmi Kościołów powstałych z reformacji”. Również w tym duchu jest zredagowany na S V II dekret o ekumenizmie, w którym czytamy o „Kościołach i Wspólnotach kościelnych odłączonych na Zachodzie”. Zupełnie kuriozalne wydaje mi się zarzucanie ewangelikom stosowania pojęcia "diecezja". Niby to dlaczego zapożyczona przez Kościół a pochodząca ze schyłkowego okresu Cesarstwa jednostka administracyjna prowincji rzymskich miałaby stać się własnością tylko Kościoła rzymsko- katolickiego (czy Kościół Katolicki to takie Imperium tylko w wymiarze religijnym ?) Kochani autorzy wcześniejszych wpisów grzeszycie chęcią wszczynania sporów i pychą, bo sprzeciwiacie się nawet własnym soborom, papieżom i biskupom ( znany z konserwatywnych i tradycyjnych poglądów biskup Ignacy Dec, któremu w tym miejscu życzę wszelkich błogosławieństw, obecny na ordynacji ewangelickiego biskupa zwraca się doń per pan, czy księże biskupie ?). Z takimi poglądami coraz bliżej wam do "sedewakantystów" i nawet się nie spostrzeżecie jak wejdziecie w buty Marcina Lutra, którym się tak brzydzicie ) Pozdrawiam.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL