Biskup Adam Bałabuch przewodniczył obrzędowi błogosławieństwa nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Obrzędowi błogosławieństwa nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. 21 marca przewodniczył bp Adam Bałabuch. 17 mężczyzn świeckich i siostra zakonna, józefitka z Polanicy-Zdroju, zakończyło przygotowanie do posługi. Z szafarzami modlili się ich najbliżsi oraz proboszczowie parafii, z których pochodzą.
Podczas homilii biskup przypomniał znaczenie Eucharystii dla życia Kościoła oraz poszczególnych wiernych.
- Eucharystia jest najcenniejszym darem jaki mamy od naszego Pana, tutaj na ziemi - zakończył.
Duszpasterzem tej grupy wiernych jest w diecezji ks. Gabriel Horowski, on też odpowiada za przygotowanie szafarzy do ich posługi w parafiach. W ramach kursu, kandydaci na szafarzy mieli 25 godzin wykładów i ćwiczeń z teologii (liturgika, dogmatyka, biblistyka).
Kurs jest przeprowadzany co dwa lata. Zadaniem szafarzy (w tej chwili jest ich w diecezji 170 oraz 30 sióstr zakonnych, które pełnią swoja posługę w domach zakonnych) jest przede wszystkim przynoszenie Komunii św. chorym, a w razie potrzeby także pomoc w komunikowaniu podczas Mszy św.
Nowi szafarze pochodzą z parafii w: Bielawie, Głuszycy, Jaroszowie,Ołdrzychowicach Kłodzkich, Polanicy-Zdroju, Przerzeczynie-Zdroju, Rogoźnicy, Strzegomiu, Szczawnie -Zdroju, Świdnicy, Walimiu, Witoszowie Dolnym, Woliborzu.
Na zakończenie uroczystości Paweł Gołąb z Rogoźnicy, dziękując bp. Adamowi Bałabuchowi i innym kapłanom zaangażowanym w przygotowanie szafarzy do służby chorym, powiedział: - My, nowo wyświęceni nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, pragniemy wyrazić nasza radość i wdzięczność za nominację, która dokonała się w czasie dzisiejszej uroczystości. Obiecujemy, że powierzone nam zadania i obowiązki, będziemy spełniać sumiennie, na większą chwałę Boga - mówił, a biskup w odpowiedzi podkreślał, że posługa szafarza to nie tylko konkretne zadanie do wypełnienia w Kościele, ale zobowiązanie do świadectwa wiary.