Możliwe, że zarówno termin jak i tematyka tych rekolekcji będą pamiątką roku w którym Kościół mocniej pochyla się nad małżeństwem i rodziną.
29 marca zaczęły się Rekolekcje wielkopostne dla męża i dla żony... i dla reszty też.
- Tematyka jest inicjatywą bp Ignacego Deca, który w roku synodu o rodzinie, chciał podkreślić wymiar duchowy małżeństwa i rodziny - wyjaśnia genezę ks. Krzysztof Ora, dyrektor wydziału duszpasterskiego. - Natomiast termin i hasło "rekolekcje ostatniej szansy" lub "last minut" to sugestia ks. Romana Tomaszczuka, duszpasterza rodzin. Chodzi nam o to, żeby ci, którzy dopiero teraz zorientowali się, że nie znaleźli odpowiedniego dla siebie czasu na głębszą refleksję wielkopostną, mieli jeszcze okazję nadrobić zaległości i w ten sposób wejść w Wielki Tydzień dodaje.
Rekolekcje prowadzi o. Bogdan Waliczek, paulin, znany rekolekcjonista i kierownik duchowy. Nauki odbywać się będą jeszcze w poniedziałek i we wtorek o 19.00.
- Jutro chcemy zatrzymać się nad prawdą o naszej grzeszności, przyjrzeć się różnym demonicznym pijawkom, które odczepić się od nas mogą, gdy je posolimy Słowem Bożym. Natomiast we wtorek będziemy wchodzić głębiej w tajemnicę Bożego Miłosierdzia, będzie to także okazja do spowiedzi świętej - dodaje.
Dzisiaj o. Bogdan Waliczek mówił m.in. "Jezus nie głosi Dobrej Nowiny tym, którzy nie są na Niego otwarci", albo "Do Jezusa nie startuje się z pozycji wyższości", "Zbawienie jest dla wszystkich, ale nie wszyscy chcą zbawienia", "Brak pragnienia Boga, to główny powód ludzkiego zatracenia", "Bóg nie daje odpowiedzi tym, którzy Go sprawdzają, udają, że się Nim interesują, albo chcą tylko informacji o Nim". Zdaniem rekolekcjonisty kwestia kluczowa, to szukanie odpowiedzi na pytanie: "Czy ja chcę tylko czegoś od Jezusa, czy chcę Jego samego?".
Natomiast dla zachęty przypomniał, że "Kto pochyla się nad Słowem, nad tym pochyla się Bóg".
Drugiej części spotkania przewodniczył dzisiaj jego pomysłodawca, bp Ignacy Dec.
W krótkiej homilii po odczytaniu Męki Pańskiej hierarcha mówił, że w pewnym sensie proces Jezusa wciąż trwa przez dzieje świata i ludzie każdego pokolenia muszą opowiadać się na nowo po którejś ze stron.
- Prośmy by Duch Święty pomógł nam wypędzić z nas miłość własną, przesadną pogoń za sprawami tego świata i napełnił nas Bożym wyciszeniem i pokora serca - zakończył bp Ignacy.
Więcej o wydarzeniach Wielkiego Tygodnia i Oktawy Wielkanocy TUTAJ