W hospicjum pacjentów jeszcze nie ma, ale w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym już są - pierwszych troje.
1 kwietnia trzy razy samochody pogotowia ratunkowego podjeżdżały pod budynek Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. o. Pio w Świdnicy. Pierwsi pacjenci zamieszkali w placówce, która jest najnowszym dziełem Caritas Diecezji Świdnickiej. – Jeden z naszych pacjentów jest po wylewie – mówi ks. Jan Gargasewicz, dyrektor placówki. – Cieszę się, że za kilka tygodni stanie na własnych nogach – zapewnia oprowadzając po hospicjum i nie kryjąc dumy z profesjonalizmu zarówno kadry pracującej w zakładzie jak i warunków jakie mają zapewnione pacjenci.
– To dla nas ważny dzień, dlatego chcieliśmy podkreślić jego rangę wizytą radnych powiatu i miasta – mówi ks. Jan Gargasewicz, który wieczorem odprawił w jej kaplicy Mszę św. Wzięło w nich udział kilkunastu samorządowców.
Hospicjum i ZOL zostały uroczyście otwarte 10 lutego. Są to instytucje wpisujące się w szereg wcześniej już zrealizowanych projektów mających na celu kompleksową troskę o pacjentów.
Pomoc chorym realizowana jest w ramach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Stacji Opieki Centrum Pielęgniarstwa Rodzinnego, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej Caritas Diecezji Świdnickiej. Jej celem jest udzielanie świadczeń medycznych w zakresie pielęgniarstwa, położnictwa, rehabilitacji, medycyny szkolnej, pielęgniarskiej opieki długoterminowej oraz profilaktyki zdrowia.
Docelowo w placówce zatrudnionych ma być kilkanaście pielęgniarek, lekarze i kilkanaście osób obsługi (przewidziano 9 łóżek hospicyjnych i 42 ZOL-u). Pokoje są 2-osobowe z łazienkami, przystosowanymi w części hospicyjnej do wjazdu łóżek. Każda część ma swój gabinet lekarski i pielęgniarski, powstała również sala do rehabilitacji.
Hospicjum mogło powstać w dużej mierze dzięki woli samych świdniczan, którzy podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zdecydowali o przeznaczeniu na ten cel 2 mln zł.