W Centrum Kultury-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głuszycy odbyły się 19 kwietnia obchody Święta Włókiennika.
Podczas uroczystej gali zostały upamiętnione osoby z terenu gminy Głuszyca, które przez wiele lat były związane z przemysłem włókienniczym. Powrócono też do historii włókiennictwa na terenie gminy Głuszyca za sprawą wspomnień uczestników, ale przede wszystkim otwarcia Izby Pamięci Włókiennictwa.
- To niezwykła i historyczna w dziejach naszej gminy uroczystość, pierwsze głuszyckie Święto Włókiennika - zaczął spotkanie burmistrz Głuszycy Roman Głód. - Choć obecnie na terenie naszej gminy nie ma już prężnie działających zakładów przemysłu włókienniczego, nie możemy zapomnieć o naszej historii. Nie możemy zapomnieć, że w ubiegłym stuleciu włókiennictwo było głównym źródłem utrzymania większości głuszyckich i okolicznych rodzin, a także podstawowym czynnikiem rozwoju gminy. Do dziś wielu z nas nie może pogodzić się z upadkiem takich gigantów przemysłu, jakim były Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Piast", czy Zakłady Przemysłu Włókienniczego "Argopol". Ale do załamania się przemysłu lekkiego doprowadził splot wielu niekorzystnych dla przemysłu włókienniczego.
W ramach uroczystości otwarta została Izba Pamięci Włókiennictwa, zawierająca interesujące eksponaty i dokumenty dotyczące włókiennictwa. O nim mówił też Stanisław Michalik podczas wykładu pod tytułem "Rozwój włókiennictwa na terenie gminy Głuszyca”. Natomiast uczniowie Gimnazjum Publicznego w Głuszycy, przedstawili program artystyczny i prezentację dotyczącą włókiennictwa. Dzięki pracy nauczycieli Gimnazjum: Katarzyny, Szatkowskiej, Ewy Sejda, Radosława Zychala i Renaty Skowron zaprezentowane zostały też wywiady przeprowadzane przez młodzież z pracownikami dawnych głuszyckich zakładów włókienniczych. Kluczowym punktem obchodów Święta Włókiennika było wręczenie 20 osobom statuetek "Zasłużony dla włókiennictwa".
I Święto Włókiennika odbyło się w obecności licznie zgromadzonych, byłych pracowników zakładów włókienniczych jakich jeszcze kilkanaście lat temu było na Dolnym Śląsku dość wiele. W uroczystości uczestniczyli również m.in. Roman Głód, burmistrz Głuszycy, inicjator przedsięwzięcia, wałbrzyscy parlamentarzyści - Izabela Katarzyna Mrzygłocka i Wiesław Kilian, wicestarosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski oraz przedstawiciele rady miasta i powiatu.
Jak zapowiedział burmistrz, święto ma mieć cykliczny, doroczny charakter.