Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dialog męża i żony jest możliwy - zawsze

Mija czwarta rocznica pierwszych rekolekcji dialogu małżeńskiego w diecezji. Jaki jest bilans działalności świdnickiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich?

– Przez 4 lata w warsztatach z dialogu małżeńskiego wzięło u nas udział 112 par małżeńskich z okolic i całej Polski a byli też Polacy z zagranicy, którzy wyemigrowali z kraju i przyjeżdżają tu na wakacje – mówi Ewa Święćkowska-Stolarczyk która ze swoim mężem Robertem Stolarczykiem pełnią funkcję liderów świdnickiego Ośrodka Spotkań małżeńskich. – Niektórzy wracają na kolejne etapy tej szczególnej szkoły dialogu. Odbyło się dziewięć  weekendów podstawowych, dwa weekendy pogłębiające, których tematyka dotyczyła potrzeb i temperamentów. 19 razy zorganizowaliśmy tzw. spotkania poweekendowych, na których pracujemy nad utrzymaniem i rozwojem owoców spotkania się małżonków w dialogu na wyjeździe weekendowym – wylicza.

Wszystkie weekendowe spotkania rekolekcyjne prowadzone są w domu rekolekcyjnym księży pallotynów w Ząbkowicach Śl. Spotkania poweekendowe organizowane są w Świdnicy w salkach przy parafiach. 

Kto bierze udział w rekolekcjach dialogu małżeńskiego? – Najczęściej to małżonkowie, którzy nie umieją już znaleźć wzajemnego porozumienia. Są zatem w większym lub mniejszym kryzysie. Czasem sami podejmują decyzję, że chcą coś dla siebie zrobić a bywa, że to ostatnia deska ratunku i ostatnia szansa dana sobie wzajemnie przed ostateczną decyzją o rozwodzie. I każde małżeństwo odkrywa siebie na nowo! Przyjeżdżają rodzice, którym dzieci zrobiły prezent na rocznicę ślubu albo dzieci, których rodzice już byli na weekendzie i jak to rodzice chcąc wszystkiego, co najlepsze dla dzieci, też ich wysyłają na warsztaty z dialogu – charakteryzuje. – Najstarsza para miała staż 55 letni. Żona powiedziała po warsztatach, że tyle nowego i pięknego odkryła w swoim mężu a myślała, że zna go na wylot. Najmłodsi byli po 6 miesiącach od ślubu i przyznali, że pierwszy kryzys już zaliczyli i przestraszyli się, że nie mają pojęcia co wtedy robić. Pamiętam też młode małżeństwo, które pierwszy raz po 9 latach wyjechało bez dzieci!. Zdarza się, że znajomi i przyjaciele wysyłają małżonków do nas – dodaje.

Najbliższe warsztaty dialogu w Ząbkowicach Śląskich są zaplanowane na 4–6 września. Więcej informacji: TUTAJ oraz w najbliższym wydaniu papierowym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama