Religia w szkole - jak najbardziej, ale po co? - to już inna sprawa - na te rozbieżności zwrócił uwagę o. Andrzej Potocki OP podczas rejonówki w Kłodzko.
Tradycyjnie tzw. rejonówki, czyli spotkania duchownych przed nowym rokiem szkolnym i katechetycznym, odbywają się w dwóch miejscach: dla południa diecezji w Kłodzku (28 sierpnia) a dla północy w Wałbrzychu (29 sierpnia).
W Kłodzku o kondycji polskiej katechizacji z perspektyw 25 lat jej powrotu do szkoły mówił do księży o. Andrzej Potocki OP, profesor zwyczajny w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.
W przeszłości jego badania dotyczyły katechezy w szkole i parafii, wychowania seksualnego, szkolnictwa katolickiego, duszpasterstwa młodzieży, wychowania religijnego w kontekście polskiej transformacji ustrojowej, wreszcie tańca sakralnego. Koncentrował uwagę na teologii i socjologii parafii i diecezji, duszpasterstwie rodzin, laikacie jako podmiocie duszpasterstwa, polskim kulcie maryjnym i jego przemianach.
W swoim wystąpieniu z jednej strony podkreślał, że katecheza w szkole jest dobrze umocowana prawnie, z drugiej zachęcał księży do aktywnego uczestniczenia w życiu szkoły, realnego wpływania na jej funkcje wychowawcze oraz traktowania katechizacji w szkole jako elementu katechizacji parafialnej oraz brania za nią pełnej odpowiedzialności. – Wydaje się to oczywiste, jednak istnieje pokusa scedowania tej odpowiedzialności na katechetów czy księży, którzy uczą w szkołach – ostrzegał a potem zachęcał proboszczów do wspierania katechetów oraz czuwania nad pozycją religii w szkole.
Ojciec profesor podkreślał, że fakt przeniesienia katechizacji z salek katechetycznych do sal szkolnych ma właściwie wymiar przede wszystkim praktyczny – W szkole jest bowiem aparat dydaktyczno- wychowawczy, dlatego z niej korzystamy – mówił zachęcając po raz kolejny do głębszego patrzenia na katechizację tym bardziej, że Polacy coraz częściej nie rozumieją istoty nauczania religii w szkole. Cytował dane sondażowe. W 2008 r. na pytanie o to jakie są oczekiwania co do religii w szkole, respondenci CBOS odpowiadali: powinna przekazywać wiedzę o różnych religiach i wierzeniach (58 proc); powinna przekazywać wiedzę dotyczącą wiary katolickiej (36 proc) a gdy zapytano o cel lekcji religii, wówczas wskazano, że mają one przekazać wiedzę historyczną, kulturową i dogmatyczną różnych religii (64 proc) a tylko 30 proc jako cel lekcji wskazało wiarę uczniów.
Ciekawostką może być fakt, że według badań CBOS w roku 1991, czyli po pierwszym roku katechizacji w szkole, 57 proc. respondentów było za tym, by katechizacja odbywała się na terenie szkoły, natomiast w roku 2008 przekonanych co do tego było 65 proc.
Spotkaniu w Kłodzku przewodniczył bp Adam Bałabuch. Odbyło się ono w kościele (adoracja i Msza św.) oraz w refektarzu franciszkanów (konferencja).
Katecheci świeccy i katechizujące siostry zakonne swoje spotkanie będą mieli 5 września w Bardzie. Kapłani, którzy nie mogli wziąć udziału w rejonówkach dla duchowieństwa, mogą dołączyć do spotkania w Bardzie.