Nowy numer 44/2020 Archiwum

Z uznaniem dla papieża Franciszka

Oto co zdaniem bp. Ignacego było najważniejsze w minionym roku.

Biskup Ignacy Dec podsumował miniony rok. Za najważniejsze wydarzenia w Kościele powszechnym uznał: inaugurację Roku Miłosierdzia, synod o rodzinie i wciąż trwający, do 2 lutego, Rok Życia Konsekrowanego. Podziwia też papieża Franciszka za jego aktywność. - Ojciec św. ogłosił 24 maja mijającego roku swoją drugą encyklikę: "Laudato si", w której przestawił relację człowieka do środowiska naturalnego. Papież w odchodzącym roku odbył pięć zagranicznych podróży apostolskich, odwiedzając 11 państw na pięciu kontynentach: pielgrzymka pierwsza: Sri Lanka i Filipiny (12-19 stycznia); pielgrzymka druga: Bośnia i Hercegowina (6 czerwca); pielgrzymka trzecia: Ameryka Łacińska: Ekwador, Boliwia i Paragwaj (5-13 lipca); pielgrzymka czwarta: Kuba i Stany Zjednoczone (19-28 września) oraz pielgrzymka piąta: Afryka (Kenia, Uganda i Republika Środkowoafrykańska (25-30 listopada) - wylicza biskup. - Ponadto Ojciec św. odbył trzy podróże apostolskie na terenie Włoch: Pompeje i Neapol (21 marca); Turyn (21-22 czerwca) oraz Prato i Florencja (10 listopada). Ponadto w roku 2015 kanonizował 10 osób. W 11 krajach (w tym w Polsce) dokonano w sumie 17 obrzędów beatyfikacji, za sprawą których Kościół otrzymał 79 nowych błogosławionych. Wśród nich znalazło się troje Polaków: Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), zakonnica ze zgromadzenia sercanek, beatyfikowana w Krakowie 27 września br. oraz dwaj ojcowie franciszkanie konwentualni: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek - misjonarze męczennicy, zamordowani 9 sierpnia 1990 r. w Peru, beatyfikowani tamże - 5 grudnia br.. W roku 2015 Ojciec św. zwołał konsystorz, na którym 14 lutego kreował 20 nowych kardynałów. W ciągu minionego roku odeszło do wieczności w Kościele katolickim 12 kardynałów i 99 arcybiskupów i biskupów, w tym biskup z Wrocławia - bp Józef Pazdur (7 maja).  W tym samym czasie Papież Franciszek mianował na całym świecie 181 nowych biskupów, w tym 13 Polaków) - przypomina. 

Zdaniem biskupa najważniejszym wydarzeniem Kościoła w Polsce była inauguracja 1050 rocznicy Chrztu Polski. Z wydarzeń diecezjalnych wymienił trwającą peregrynację figury fatimskiej i konferencję nt. listu pojednania – odbyła się ona w Książu z racji 50 rocznicy podpisania tego dokumentu. Co ciekawe, inaczej niż dotychczas było przyjęte w sylwestrowe podsumowanie roku, biskup nie komentował wydarzeń życia społecznego i politycznego w Polsce.

Za to jak zwykle ciekawie przedstawia się zestawienie pasterskiej aktywności bp Ignacego. W minionym roku biskup wybierzmował 1829 osób; wyświęcił na kapłanów 9 diakonów; przewodniczył 17 pogrzebom;  wygłosił 361 homilii i kazań oraz aż 739 okolicznościowych przemówień. Poza tym miał trzy katechezy w Radiu Maryja (10 stycznia, 28 marca i 7 listopada). Pasterska posługa obejmowała także głoszenie rekolekcji dla kapelanów więziennictwa (w Popowie od 18 do 22 października); biskup napisał 5 listów pasterskich, zwizytował 3 dekanaty (Świebodzice, Wałbrzych Zachód oraz  Żarów w sumie 22 parafie); urzędował także w kurii (114 dni podczas, których rozmawiał z 840 osobami); co jeszcze? Ogłosił drukiem ponad 200 publikacji naukowych i duszpasterskich.

– Każdy może stworzyć swoją listę, to jasne. Niemniej wszystko co się na nich znajduje powinno stać się motywem dziękczynienia Panu Bogu za to, co od Niego otrzymaliśmy w odchodzącym roku. Musimy też pamiętać, że to wszystko nie zostaje anulowane wraz z Nowym Rokiem, ale będzie owocować w czasie, który rozpoczynamy – podkreślał biskup ostatniego dnia roku 2015.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama