Nowy numer 2/2021 Archiwum

Jak matka z córką

Jedzą obiad i przy okazji powtarzają daty; idą na spacer a rozmowa sama schodzi na wątki teologiczne orędzi papieskich.

Rozmawiają przez telefon, a cytaty biblijne „kontrolnie” wplatają się między codzienne wątki babskich pogaduszek.

– Jak matka z córką – uśmiecha się Anna Walendzik, katechetka z ILO w Wałbrzychu. Jej córka, Iza, także triumfowała podczas OTK. – Ustaliłam z katechetką córki, że tak będzie lepiej. Że ja ją przygotuję do olimpiady, bo organizacyjnie jest to siłą rzeczy prostsze. Poza tym znam córkę, więc wiem jak ją zmotywować do pracy – wyjaśnia sytuację.

– Mama oczywiście nie jest moją katechetką – uśmiecha się Iza, która wybierając szkołę zaryzykowała tę, bo silniejsze od oporów były atuty liceum. – Poza tym nie jestem tu jedynym dzieckiem nauczyciela chodzącym do szkoły, w której rodzic uczy, a ponieważ mama jest lubiana, wiedziałam, że nie będę z powodu pokrewieństwa szykanowana – uśmiecha się.

Na udział w OTK zdecydowała się „na próbę” żeby zmierzyć swoje siły, żeby posmakować gorączki przygotowań i rywalizacji. – Nie miałam jednak apetytu na zwycięstwo. To miał być tylko trening, bo jestem w drugiej klasie – zapewnia. – Nawet nie chciałam czekać na wyniki.

Zaskoczona wysoką pozycją nie kryje radości. – Było trudno, bo przygotowana byłam na inny rodzaj pytań. Męczyło dużo szczegółowych kwestii: daty, miejsca, cytaty – w końcu wszystkie całkiem podobne, bo orędzia do tej samej grupy: młodych – wylicza. – Niestety mało było zadań na uzupełnienie zdań, mało z Pisma, które się zna dobrze – dopowiada.

Jak przyznaje, sporo zadań rozwiązywała więc intuicyjnie. – Uzyskałam niezły wynik, zatem kobieca intuicja nie zawiodła – komentuje.

Izabela Walendzik razem z dwójką innych licealistów będzie reprezentowała diecezję podczas finału Olimpiady Teologii Katolickiej w Łowiczu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama