Tylko na terenie diecezji świdnickiej odbyło się dziś 17 biegów pamięci żołnierzy wyklętych "Tropem Wilczym".
Biegi odbyły się w Bielawie, Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju, Dzierżoniowie, Głuszycy, Jaworzynie Śląskiej, Kamieńcu Ząbkowickim, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Pieszycach, Strzegomiu, Szczytnej, Świdnicy, Świebodzicach, Wałbrzychu, Woliborzu i Ząbkowicach Śląskich.
Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizowała projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Po zeszłorocznym sukcesie, kiedy w osiemdziesięciu miastach całej Polski wzięło udział w biegu ok. 20000 osób, w tym roku liczby te się podwoiły. W biegach udział wzięło 40000 biegaczy z ponad 160 miast, nie tylko z Polski.
Podstawowym dystansem we wszystkich miejscowościach był bieg na 1963 m. Jego długość nawiązuje do daty śmierci ostatniego z żołnierzy wyklętych – Józefa Franczaka ps. Lalek.
Oprócz biegu podstawowego w wielu miejscowościach chętni mogli biec także na dłuższych dystansach. Było tak m.in. w Kłodzku gdzie zaproponowano również dystans 9 km. - Umownie uczestników obu biegów nazwaliśmy Małą i Dużą Watachą - informuje Jarosław Komorowski, koordynator biegu w Kłodzku. - Obydwie grupy wystartowały na stadionie, a kończyły na Twierdzy Kłodzkiej. Na mecie dzięki uprzejmości Urzędu Miasta oraz pracowników Twierdzy Kłodzkiej na uczestników czekało ognisko, grochówka, ciepłe napoje i wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych.
W wielu miejscowościach biegom towarzyszył bogaty program dodatkowy. W Woliborzu rozpoczęto na miejscowym cmentarzu Apelem Poległych ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Uroczystość poświęcono pamięci wszystkich pomordowanych żołnierzy okresu II Konspiracji i Powstania Antykomunistycznego w latach 1944 – 1963, połączono ze złożeniem kwiatów na grobach żołnierzy AK pochowanych na cmentarzu w Woliborzu. Po biegu "Tropem Wilczym" uczestnicy spotkali się w Agroturystyce "Lawendowy Dom" gdzie miała miejsce wspólna biesiada przy ognisku, pieczenie kiełbasek, słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników wydarzenia, połączony z patriotycznym śpiewaniem. W trakcie biesiady zaprezentowała się grupa paramilitarna z pokazem strzeleckim. Był także konkurs wiedzy i sprawności dla rodzin pod hasłem: Żołnierze Wykleci – Pamiętamy! o Puchar Wójta Gminy Nowa Ruda. Rozstrzygnięto konkurs Plastyczny: "Żołnierze Wyklęci” – prawdziwi bohaterowie polskiej niepodległości, dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy i miasta Nowa Ruda oraz Konkurs Rodzin o Puchar Wójta Gminy Nowa Ruda. Wyświetlono filmy dokumentalne z Festiwalu „Niepokorni–Niezłomni–Wyklęci” w Gdyni: „Inka – zachowałam się jak trzeba” i „Niespokojne pogranicze” (o powojennej historii Ziemi Kłodzkiej). Całość zakończyła się uroczystą Mszą Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele św. Jakuba Apostoła w Woliborzu.
Podczas wszystkich biegów prowadzono zbiórkę publiczną na Pomnik Polaków, ofiar Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932 – 1933.