Nowy numer 33/2018 Archiwum

Rondo patriotów

Ludwikowice Kłodzkie mają rondo Żołnierzy Wyklętych.

Inicjatorem nadania rondu imienia Żołnierzy Wyklętych była grupa „Noworudzkich Patriotów”. W ubiegłym roku zebrali oni wśród mieszkańców gminy 350 podpisów popierających ten wniosek. 3 miesiące temu radni Gminy Nowa Ruda przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Oficjalna uroczystość odbyła się 28 lutego. Rozpoczęto Mszą św. w kościele św. Mikołaja w Ludwikowicach. Proboszcz, ks. Jan Patykowski w homilii przybliżył patriotyzm żołnierzy niezłomnych i znaczenie ich walki o wolność dla obecnych pokoleń. Przed kościołem umiejscowiono 20 krzyży z tabliczkami upamiętniającymi najwybitniejszych Wyklętych. Dalsza część uroczystości odbyła się na rondzie. Wójt gminy Adrianna Mierzejewska, mówiła o wkładzie żołnierzy wyklętych w walkę o wolność i suwerenność Polski oraz przypomniała, że na terenie miasta i gminy Nowa Ruda działały po wojnie dwie organizacje: Grupa Sosna-Pekin i Organizacja Rzeczpospolita Polska Walcząca.

Głos zabrał również Julian Golak wiceprzewodniczący Sejmiku Samorządowego Województwa Dolnośląskiego. - Od teraz każdy kierowca przejeżdżający trasą z Wałbrzycha do Kłodzka powinien choć przez chwilę zastanowić się kim byli Żołnierze Wyklęci, o których milczą karty podręczników do historii - mówił Julian Golak - Upamiętnianie bohaterów, którzy oddali najwyższą cenę, często własne życie za wolną Polskę jest naszym obowiązkiem. Dzięki temu przede wszystkim młodzież może dowiedzieć się o tych, o których nie wolno było mówić.

Rondo poświęcił ks. Jan Patykowski. Za rok w tym miejscu ma stanąć popiersie rotmistrza Pileckiego.

Rondo Żołnierzy Wyklętych będzie miała również Świdnica. 26 lutego, 19 głosami za, przy jednym wstrzymującym się, radni Świdnicy przyjęli uchwałę o nazwaniu ronda na ulicy Śląskiej imieniem Żołnierzy Wyklętych. Propozycję wniosły związki żołnierskie i kombatanckie.

3 lata temu o pierwsze w diecezji świdnickiej rondo Żołnierzy Wyklętych postarali się mieszkańcy Dzierżoniowa.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma