Podczas tegorocznego Wielkiego Postu w szkołach wałbrzyskiego Śródmieścia - na terenie parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów - w rekolekcjach szkolnych uczestniczyło około 1500 dzieci i młodzieży.
Rekolekcje odbyły się w dwóch turach - pierwsza objęła uczniów szkół gimnazjalnych i średnich, natomiast w kolejnym tygodniu swoje rekolekcje szkolne przeżywały dzieci ze szkół podstawowych. - W kalendarzu życia parafii organizacja rekolekcji wielkopostnych dla uczniów naszych szkół zajmuje bardzo ważne miejsce - podkreśla proboszcz ks. Wiesław Rusin. - Dla parafii to rzeczywiście szczególny czas, który zarazem stanowi logistyczne wyzwanie. Należy trafić do 10 typów szkół skupionych w 7 placówkach.
Młodzi z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich, Zespołu Szkół nr 2 (II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja i Publicznego Gimnazjum nr 13), Zespołu Szkół Politechnicznych "Energetyk" (Technikum, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Gimnazjum Społecznego Edukacji Europejskiej), ze Szkoły Muzycznej im. S. Moniuszki oraz z Zespołu Szkół Przyszpitalnych spotkali się z o. Marcinem Kowalewskim, klaretynem, założycielem zespołu Fragua. Rekolekcje rozpoczęły się od ewangelizacyjnego koncertu zespołu, który odbył się w oddanej po remoncie sportowo-widowiskowej hali "Wałbrzyskich Mistrzów". Podczas spotkań w szkołach o. Marcin dzielił się świadectwem swojego życia i zapraszał do budowania prawdziwej przyjaźni z Bogiem.
"Fragua" po hiszpańsku oznacza kuźnię ks. Krzysztof Iskra Dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. św. Jana Pawła II i Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Eureka" o "podróżowaniu do nieba na spotkanie Pana Jezusa" mówił ks. Karol Burban, pallotyn. Dzieci uczyły się, jak dobrze żyć, przestrzegając przykazań. Spotkania rekolekcyjne kończyły się nauką śpiewu i koncertem w wykonaniu zespołu ewangelizacyjnego Mały Asyż z Wrocławia.
Ostatniego dnia przeżywanych rekolekcji młodzież i dzieci gromadziły się w kościele parafialnym na nabożeństwie Drogi Krzyżowej i Mszy św., przed którą licznie korzystali z sakramentu pokuty.
"Fragua" po hiszpańsku oznacza kuźnię. - Czas rekolekcji to nic innego, jak wykuwanie dobra w swoim sercu pod wpływem łaski Pana Boga - zauważa ks. Rusin. - Pięknie jest patrzeć na dzieci i młodzież zasłuchane w słowa Ewangelii, otwierające się na Pana Boga i przyjmujące Go do swojego życia, szczególnie przez spowiedź i Komunię św. W spotkaniu z Bogiem w sercu człowieka rozpala się dobro i właśnie tego mogli doświadczyć uczestnicy rekolekcji ze szkół wałbrzyskiego Śródmieścia.