Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wyjdą w noc, żeby wejść w światło

Jedyna oficjalnie zarejestrowana EDK w diecezji jest już oznaczona. Start 18 marca o 20.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

Stacje jedynej w regionie oficjalnie zarejestrowanej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej są już oznaczone. Brzozowe krzyże zawisły już na trasie z Bielawy do Barda.

Bielawska EDK to pomysł ks. Kamila Pawlika, wikariusza z parafii pw. Wniebowzięcia NMP, którego realizacją zajęli się Mężczyźni św. Józefa.

Nie każde nocne przejście jest EDK. - Pierwszą EDK zorganizowano w 2009 r., z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej - mówi Dariusz Gortych, który opracował trasę nocnej Drogi Krzyżowej. - Jest to inicjatywa ks. Jacka Stryczka, tego od Stowarzyszenia "Wiosna", Szlachetnej Paczki, ale i Męskiej Strony Rzeczywistości. Oni więc określają warunki, na jakich można używać nazwy EDK. Oni też opisali sens takiej drogi - zaznacza.

A na stronie EDK można przeczytać: "Zadanie jest jasne: do przejścia ponad 40 km, w nocy, w milczeniu, zdani na własne siły, w głowie rodzą się pytania: Czy to na pewno dla mnie? Czy dam radę? Właściwie, po co tak iść całą noc? I to jeszcze w piątek, po całym tygodniu pracy, nauki... Czy to nie jest jakieś szaleństwo? Przecież można też »zwyczajnie« w kościele... Wyzwanie jest rzucone - podjąć czy nie? Każdy decyduje sam!".

Odzew na propozycję górskiej wyprawy śladami Chrystusa z Bielawy do Barda przeszedł oczekiwania organizatorów. - Myśleliśmy, że 100 osób to będzie rewelacyjny wynik. Na dzisiaj zapisanych jest już ponad 150 - mówią 13 marca.

Bielawska EDK wystartuje 18 marca o 20.30 z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, gdzie będzie sprawowana Msza św. Następnie każdy z uczestników podejmie swój własnoręcznie wykonany krzyż i rozpocznie indywidualną drogę. Trasa przygotowana przez organizatorów liczy 42 km i będzie przebiegała w większości górskimi szlakami turystycznymi z Bielawy przez Srebrną Górę do sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Suma podejść - 1400 m. Największa różnica wysokości - 650 m. Droga przeznaczona jest dla osób z dobrą kondycją fizyczną i zdrowotną. Przebiega terenami górskimi, dlatego mogą wystąpić niskie temperatury, śnieg, błoto. Szczegóły oraz bliższe informacje można uzyskać na Facebooku, wyszukując: "Ekstremalna Droga Krzyżowa Bielawa", e-mail: edkbielawa2016@gmail.com.

I jeszcze raz cytat ze strony EDK: "Spotkanie. Tylko o to chodzi w EDK. Cała reszta jest nieważna. Milczenie, modlitwa, medytacja, długa nocna trasa - to wszystko »tylko« po to, nie ma innego celu. Dublin, Galway, Warszawa, Spitsbergen - miejsce nie jest istotne. Na trasę wyjdzie pół tysiąca osób czy wyjdę sam - to również bez znaczenia. Celem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z Bogiem".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama