Dzisiaj w diecezji wspomnienie liturgiczne bł. Gerharda Hirschfeldera.
W dniu wspomnienia bł. ks. Gerharda Hirschfedlera, urodzonego i działającego w Kotlinie Kłodzkiej, a zamordowanego w Dachau przez niemieckich nazistów, warto zauważyć, że na rynku wydawniczym jest dostępna najnowsza publikacja w postaci e-książki o męczenniku urodzonym w Kłodzku.
„List Boga”. Błogosławiony ksiądz Gerhard Hirschfelder heros ducha Ziemi Kłodzkiej, Kudowa Zdrój, Czermna 2015. - Traktuję ją jako wspólnotowy wyraz wdzięczności wyrażanej Trójjedynemu Bogu, za podarowanych nam świętych, którzy przemawiają do naszego serca, umacniają naszą wiarę i dają nam do naśladowania świetlane przykłady chrześcijańskiego życia. W tym konkretnym przypadku jest to wdzięczność za dar w pełni zrealizowanego kapłańskiego życia w osobie bł. księdza Gerharda Hirschfeldera i jego egzemplarycznego apostolatu. Książka – kompendium stwarza kolejną, dogodną możliwość pogłębienia znajomości bł. ks. Hirschfeldera tak wśród duchowieństwa, katechetów, nauczycieli, wychowawców i rodziców, jak i samej młodzieży - zachęca do lektury ks. prof. Tadeusz Fitych, autor i znawca biografii i duchowości patrona dnia.
- Pracując nad prezentowaną książką starałem się aby do głosu doszła fundamentalna prawda, że „ważniejsze jest to, co czyni we mnie Chrystus, niż to, co ja sam robię”. W ten sposób pragnąłem przybliżyć owoce „pracy” Boga w życiu ks. Gerharda Hirschfeldera - zaznacza.
- Książka jest zarazem próbą uratowania przed zapomnieniem jednego ze świadectw należących do wielkiej rzeszy męczenników XX i XXI w., które stanowią cenne wspólne dziedzictwo Kościoła i rodziny ludzkiej (zob. św. Jan Paweł II, Tertio Millennio Adveniente, nr 37). Bł. ks. Gerhard Hirschfelder mówi do nas nadal, dobitnie i jednoznacznie, że, życie osobiste, rodzinne i społeczne (w tym polityka – będącą roztropną i odpowiedzialną troską o dobro wspólne i kulturę) trzeba budować na solidnym fundamencie – na wierze w Jezusa Chrystusa. Wiara bowiem nadaje głęboki sens wszystkim naszym wysiłkom. Pomaga odkrywać prawdziwe dobro, ustala prawidłową hierarchię wartości, przenika całe życie - wyjaśnia.
Najważniejszym miejscem kultu męczennika jest kościół pw. św. Bartłomieja w Kudowie-Czermnej a kustoszem kultu jest ks. Romuald Brudnowski, proboszcz i kudowski dziekan.