To była dobra lekcja patriotyzmu, szacunku i pamięci o pensjonariuszach Obozu Pracy Więźniów w Rusku.
W imieniu Organizatorów przybyłych gości i wszystkich uczestników powitała Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie. Podczas tegorocznego sympozjum uczestnicy mogli wysłuchać kilku wierszy deklamowanych przez młodzież z jaroszowskiego gimnazjum, które zostały napisane przez Tadeusza Kazimierza Mroza w trakcie przymusowego pobytu w kilku więzieniach dla więźniów politycznych w latach 50-tych XX wieku. Wiersze te są wyrazem osobistych przeżyć autora, związanych z pobytem w więzieniach o zaostrzonym rygorze, a ich wyjątkowość i niepowtarzalność powoduje, że słuchając ich treści można nie tylko wyobrazić sobie rzeczywistość przeżywaną przez młodocianego - 17-letniego więźnia, ale także wyczuć jego tęsknotę za wolną i praworządną Ojczyzną dla wszystkich Polaków.
Najpierw uczeń Bartosz Głód zaprezentował wiersz pt. "Non omnis moriar", napisany w roku 1950 w więzieniu na Kleczkowskiej we Wrocławiu. Następnie uczennica Paulina Kuczerka wydeklamowała wiersz pt. "Gdy gasły uczucia", który powstał w więzieniu w Wałbrzychu w roku 1957. W bardzo ekspresyjny i profesjonalny sposób kolejna uczennica naszej szkoły - Zofia Malinowska wyrecytowała bardzo wymowny wiersz pt. "Życie", w którym Autor przedstawia cenę i wartość swego życia, o które będzie walczył do samego końca. Wiersz ten powstał w więzieniu w Jaworznie w 1953 roku. Ostatnim utworem poetyckim wyrecytowanym w stylu manifestu był wiersz pt. "Już nigdy". Uczennica Zofia Kawiak przez taką interpretację ukazała uczestnikom sympozjum zamierzony cel autora - zdecydowaną walkę z władzami komunistycznymi, by doprowadzić do powstania wolnego państwa polskiego.
Sympozjum poprowadziły uczennice szkoły: Wiktoria Łobodziec i Wioletta Kardynał. Składało się ono z trzech części:
W pierwszej części uczestnicy sympozjum zostali zapoznani z projektem edukacyjnym pt. "Oto nasza historia" - historia Obozu Pracy Więźniów w Rusku, zrealizowanym przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w poprzednim roku szkolnym. Pięć uczennic jaroszowskiego gimnazjum, w oparciu o zebrane materiały, ukazało uczestnikom szczegóły związane z historią Obozu Pracy Więźniów funkcjonującym w tej miejscowości. Były to bardzo cenne i ważne informacje dotyczące tego miejsca - wypełnionego bólem, cierpieniem i pogardą dla przekonań młodych Polaków w dobie reżimu komunistycznego.
W części drugiej został wygłoszony referat naukowy pt. "Przemilczane zbrodnie. Stalinowskie represje wobec Polaków", przygotowany przez Monikę Mikuczewską - pracownika edukacyjnego, specjalistę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Wrocławskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W swoim wystąpieniu pani M. Mikuczewska przybliżyła uczestnikom sympozjum problematykę dziś już bardziej znanego pojęcia "żołnierzy wyklętych", mechanizmów charakterystycznych dla stalinowskich represji wobec narodu polskiego oraz wiele szczegółów dotyczących funkcjonowania takich ośrodków, jaki funkcjonował w Rusku, w powojennej Polsce, na podstawie danych historycznych oraz dokumentów, które posiada IPN Wrocław.
W ostatniej części sympozjum miało miejsce wystąpienie Tadeusza Kazimierza Mroza - byłego więźnia OPW w Rusku, który - nie kryjąc wzruszenia - wyraził swoje wrażenia i wspomnienia związane z pobytem w OPW w Rusku w latach 50-tych minionego wieku. Po wystąpieniu pana Mroza nastąpiła dyskusja na podstawie pytań zadawanych ze strony uczestników. Głos zabrali: Roman Asynger - radny Rady Miejskiej w Strzegomiu, Monika Mikuczewska - pracownik IPN-u, Ryszard Rossa - były Burmistrz Strzegomia oraz Beata Jankiewicz - Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, którzy w swoich wystąpieniach wyrazili zadowolenie z organizacji sympozjum i problematyki poruszanej podczas niego, a także odnieśli się do celowości i zasadności dalszego kultywowania tych spotkań.
W sympozjum uczestniczyła także Małgorzata Sandecka – Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty oraz delegacje uczniów wraz z nauczycielami: z Gimnazjum Nr 1 w Strzegomiu, Gimnazjum Nr 2 w Strzegomiu, z Zespołu Szkół w Strzegomiu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.