Już w najbliższą niedzielę 26 lutego, na terenie diecezji świdnickiej odbędą się 22 Biegi Tropem Wilczym.
To będzie piąta edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. W tym krótkim czasie stał się on największym biegiem pamięci w Polsce.
Jego tegoroczna edycja na terenie diecezji świdnickiej zapowiada się rekordowo. Odbędą się bowiem aż 22 biegi w następujących miejscowościach: Bardo, Bystrzyca Kłodzka, Dobrocin, Duszniki-Zdrój, Dzierżoniów, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jugowice, Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Roztoka, Strzegom, Szczytna, Świebodzice, Świdnica, Łagiewniki, Niemcza, Nowa Ruda-Słupiec, Kudowa-Zdrój, Wałbrzych i Ząbkowice Śląskie.
W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.
W dużej mierze to dzięki biegowi o żołnierzach, przez jednych nazywanych wyklętymi przez innych niezłomnymi, pamięta dziś niemal każdy. Jednym z pomysłodawców i realizatorów biegu był Michał Dworczyk obecnie poseł Ziemi Wałbrzyskiej. Nic więc dziwnego że w tym roku właśnie w naszym regionie odbędzie się największa liczba biegów. Po zeszłorocznym sukcesie - 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa, organizator - Fundacja Wolność i Demokracja postanowiła postawić sobie jeszcze ambitniejszy cel. W tym roku planuje zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski.
Szczegółowe informacje o godzinach startu na plakatach w miejscowościach w których odbędą się biegi oraz na stronie: tropemwilczym.pl
Poniżej Informacje o wybranych Biegach Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie diecezji świdnickiej
Świdnica
W dniu biegu o godzinie 10.00 w katedrze odbędzie się uroczysta Msza św. celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Po niej podstawiony zostanie autobus, który przewiezie uczestników na teren ŚOSiR-u. Kurs powrotny ok. godziny 13.00. Miejsce: Stadion ŚOSiR, ul. Śląska 35. Program: 10.00 – rozpoczęcie zapisów do biegu (hol lodowiska, ul Śląska); 11.30 – zakończenie zapisów do biegu (hol lodowiska, ul Śląska);12.00 – odśpiewanie hymnu Polski, start biegu; ok. 13.00 – zakończenie imprezy.
Nowa Ruda - Słupiec
Program: godz. 10.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny, Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin; godz. 11.00 - Apel Poległych, złożenie kwiatów pod pomnikiem; 11.30 - Bieg Honorowy - 1963 m, Start: ul. Traugutta 2, naprzeciw Kościoła; godz. 12.00 - Bieg Główny - 8km - START i META Stadion CTS w Nowej Rudzie. "Zachęcamy wszystkich, którym idea upamiętnienia żołnierzy Powstania Antykomunistycznego, okresu II Konspiracji w latach 1944 - 1963 jest bliska, by swój wysiłek połączony z udziałem w konkurencjach biegowych, ofiarowali dla tych wspaniałych ludzi, którzy walczyli i ginęli po to, byśmy my mogli żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie." - zachęcają organizatorzy.
W ramach Biegu, będzie prowadzona zbiórka publiczna na ratowanie polskich nekropolii na Kresach Wschodnich. W czasie wydarzenia na Stadionie CTS w Nowej Rudzie, sprzęt wojskowy zaprezentują Żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Organizatorzy zapewniają bezpłatnie gorące napoje i wodę oraz dla Biegaczy, Służby Porządkowej i Zabezpieczenia Biegu gorący posiłek na terenie CTS - w Nowej Rudzie - Słupcu.
Wałbrzych
Organizatorem „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest: Stowarzyszenie „Biegaj-Zapobiegaj” oraz CAW „Aqua Zdrój”. Bieg odbędzie się w Parku Sobieskiego. Start zawodników nastąpi o godz.12.00 dla obu dystansów z ul. Żwirki i Wigury przy hali lekkoatletycznej w dzielnicy Nowe Miasto. Trasa biegu będzie przebiegać po nawierzchniach asfaltowo- szutrowych. Jedna pętla liczy 1963 m.
Program szczegółowy: godz. 11.20 - start biegu dla dzieci; godz. 12:00 - start biegu Głównego na dystansie 1963 m; godz. 12:00 - start biegu dodatkowego na dystansie 6 km (limit czasowy do 1 h); godz. 14:00 - uroczyste zakończenie imprezy.
Dodatkowo odbędą się biegi dla dzieci: przedszkolaki – nagroda dla wszystkich uczestników biegu. Dystans ok 150m; Szkoła Podstawowa klasa 1-3 – wszyscy dyplomy, dystans 500m; klasa 4-6 – wszyscy dyplomy, dystans 1km.
Głuszyca
Tam organizatorzy zapraszają całe rodziny do udziału. Godz. 10.45 Msza św. w kaplicy św. Józefa. Start o godz. 12.00 z placu przy kaplicy św. Józefa na ul. Łukasiewicza. Bieg ul. Pionierów, ul. Dolną do mety na boisku sportowym „Włókniarza”. Dystans - 1963 m.
Jaworzyna Śląska
Zarówno start, jak i meta zawodów wyznaczone zostały na stadionie miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Start - godz. 12.00. Oprócz biegu głównego odbędzie się bieg dla dzieci.
Kłodzko
Organizatorami są: Liga Obrony Kraju w Kłodzku i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kłodzku, ul. Bohaterów Getta 6. Start biegu o godz. 12.00 w Twierdza Kłodzko.
Duszniki-Zdrój
Start: Rynek - godz. 14.00. Bieg na 1963 m jest ogólnodostępny. Bieg na 5 i 10 km - prawo startu mają zawodnicy, którzy ukończyli 16 lat.
Kudowa-Zdrój
Miejsce: Park Zdrojowy. 10.00 – Otwarcie Biura Biegu; 11.45 – Odprawa przedbiegowa; 12.00 – Start Biegu; 12.30 – Oficjalne zakończenie.