2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku do akcji "Polska na niebiesko" przyłączył się również Wałbrzych.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu ma na celu przybliżenie społeczeństwu czym jest autyzm, a także możliwość solidaryzowania się z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
Na placu Magistrackim, przed wałbrzyskim ratuszem spotkało się kilkaset osób. Rodzice autystycznych dzieci, ich pociechy, nauczyciele, terapeuci i wszyscy dla których ważna jest sprawa godnego traktowania osób z autyzmem. Była także grupa ponad 40 harcerzy z wałbrzyskiego hufca ZHP.
Rozpoczęto o godzinie 12.30 od zaproszenia wszystkich obecnych do „Zumby na niebiesko”. Odbyły się występy osób z autyzmem, a w punkcie informacyjnym Fundacji JIM można było dowiedzieć się czym jest autyzm. Była to także okazja by poznać osoby z autyzmem i ich rodziny.
- Jestem mamą 17-letniego syna z autyzmem - mówi Elwira Zawadzka, współorganizatorka akcji "Polska na niebiesko" w Wałbrzychu. - Włączyłam się w tą akcję bo ciągle jako rodzice spotykamy się z dużym niezrozumieniem, z ocenianiem. Nasze społeczeństwo ciągle nie jest przygotowane na inność. Tutaj chcemy wychodzić do ludzi, aby zobaczyli, że autyzm nie jest taki straszny. To nie są jakieś chore psychicznie osoby. Po prostu czasem dziwnie się zachowują, bo świat je przeraża. Mają zaburzenia słuchowe, dźwiękowe, postrzegania smaku, zapachu i bardzo ciężko im w tym naszym świecie żyć. Dlatego im więcej będziemy o nich wiedzieli, tym lepiej będziemy mogli ich zrozumieć. Niestety na autyzm nie ma lekarstwa i się go nie leczy. Można jedynie stosować terapię i sprawiać by było im lżej.
2 kwietnia na całym świecie w geście solidarności z chorymi na autyzm budynki oświetlane zostają na niebiesko. W Wałbrzychu na ten kolor oświetlony został obiekt Starej Kopalni.
Już dzień wcześniej, 1 kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 i Publicznym Gimnazjum Specjalnym nr 10 odbyło się otwarte seminarium dla rodziców i nauczycieli.
Autyzm. Chcemy być sobą!
JiMAutismHELP