Tak można określić polsko-czeskie relacje, które omawiano na inauguracji Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego.
Po zmianach polityczno-społecznych w 1989 r. organizacje społeczne na Dolnym Śląsku i w Pradze zaczęły rozwijać oddolne inicjatywy, których celem było zachowanie ścisłych relacji między Polską a Czechami.
W ich wyniku w 1990 r. zawiązał się w Nowej Rudzie Komitet Organizacyjny Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej.
Od samego początku na jego czele stoi Julian Golak. - To człowiek, który jest motorem wszystkich tych działań. Z roku na rok zachęca nowych ludzi do swojego pomysłu - mówił, witając przybyłych gości, bp Ignacy Dec, który przewodniczył liturgii rozpoczynającej tegoroczną inaugurację wydarzeń.
W homilii, nawiązując do liturgii Słowa, biskup świdnicki odniósł się do odnowienia relacji z Bogiem.
- Chrystus wskazuje na swoją osobistą więź z Ojcem, podkreślając, że Ojciec nigdy o Nim nie zapomina i nie zostawia Go samego. Chce nam przypomnieć, że Ojciec niebieski także o nas nie zapomina i nie zostawia nas samych, że jest zawsze do naszej dyspozycji. Swoim przykładem Chrystus zachęca nas, abyśmy i my za Jego wzorem czynili to, co się Ojcu podoba - mówił biskup.
Dodał również, że zaufanie do Boga rodzi zdrowe podejście do człowieka, a to jest fundamentem dla budowania jedności z ludźmi i z narodami. Również ta jedność polsko-czeska ma swoje korzenie w chrześcijaństwie, o czym przypominał nie tylko biskup, ale i Julian Golak w czasie przemówienia w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Poza św. Wojciechem, który wieki temu stanął na początku przyjaźni polsko-czeskiej, wymienił także inne postacie.
- Na drodze szlaku łączącego Pragę z Gdańskiem sa ważne dla wspólnej historii miejsca, wśród nich Kłodzko, gdzie znajdziemy grób Arnoszta z Pardubic. Był on pierwszym czeskim biskupem, ale szczególnie ukochał Kłodzko - wyjaśniał. Wśród zabierających głos nie zabrakło również zaproszonych gości z Czech.
Wręczono również odznaczenia dla najbardziej zasłużonych działaczy Dni Kultury Polsko-Czeskiej, wśród których znaleźli się: Helena Ogriscenkowa - znana z tworzenia dziecięcych i młodzieżowych grup baletowych, Rudolf Vogel - zasłużony nauczyciel muzyki i organizator koncertów, Henryk Hnatiuk - działacz kultury z Mieroszowa, Danuta Gołdon-Legler - śpiewaczka i reżyser, Grzegorz Kuzioła - artysta muzyk, Barbara Perczyńska - działaczka z Wrocławia, Mirosława Briń - twórca i dyrygent polsko-czeskiego chóru, jak również Dariusz Chojecki - działacz z Nowej Rudy.
Nie zabrakło również części artystycznej i planów na kolejne Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej.