Siostry św. Józefa prowadzące m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Polanicy-Zdroju obchodziły 8 czerwca jubileusz 70-lecia przybycia do Polanicy.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem bp Ignacego Deca.
Następnie o godz.12.00 w Teatrze Zdrojowym odbyły się występy artystyczne podopiecznych sióstr św. Józefa. Młodzież przedstawiła m.in. życie i działalność ks. Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela zgromadzenia.
W trakcie uroczystości siostry otrzymały wiele życzeń i podziękowań. Władze miasta uhonorowały polanickie Józefitki specjalnym wyróżnieniem jakim jest statuetka Polanickiego Niedźwiadka przyznawana dla osób, firm i instytucji, które szczególnie przysłużyły się dla miasta.
- Siostry realizują w praktyce hasło św. Benedykta "Ora et labora - módl się i pracuj" - mówi bp. Ignacy Dec. - Z jednej strony ten dom jest oazą modlitwy. Obdarzają nią każdego dnia wielokrotnie cały Kościół. Ponadto, według swego charyzmatu, pracują prowadząc działalność apostolską. Od wielu lat pracują wśród osób niepełnosprawnych, które są w szczególnej potrzebie. Pamiętam jeszcze czasy komunistyczne, kiedy trudno było znaleźć osoby świeckie do pracy z ludźmi najbardziej pokrzywdzonymi. Wtedy to głównie siostry taka posługę podejmowały. I rzeczywiście była to posługa samarytańska, pełna oddania.
- Największy sukces jaki osiągnęłyśmy przez te 70 lat to chyba wtedy kiedy byli wychowankowie przyjeżdżają, czasem już ze swymi rodzinami i dziękują za to co tu otrzymali - mówi s. Aniela Dul, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Polanicy-Zdroju. - Dziękują za pomoc, opiekę, wychowanie. Jeżeli oni radzą sobie sami w życiu, to jest dla nas największym sukcesem.
Siostry Józefitki mają obecnie w Polsce 16 domów. Do Polanicy-Zdroju siostry przybyły ze Lwowa w listopadzie 1947 r. i zamieszkały w budynku pojezuickim. Tu, od samego początku zajęły się najbiedniejszymi dziećmi. Najpierw była to ochronka dla dzieci osieroconych przez wojnę, a następnie Dom Dziecka. W 1961 r. ówczesne władze państwowe przekwalifikowały Dom Dziecka na Zakład Wychowawczy dla dzieci upośledzonych umysłowo, przy którym utworzono szkołę podstawową specjalną.
Obecnie siostry prowadzą Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla ok. 100 dzieci, przy którym działa Specjalna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. W pracy opiekuńczo-wychowawczej i rewalidacyjnej siostry kładą duży nacisk na współpracę ze środowiskiem rodzinnym dzieci. Angażują się także w pracę parafialną.