Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zło modlitwą zwyciężymy!

Ekstremalna Noc Fatimska zakończy dziś Jerycho Różańcowe. Tydzień nieustannych modlitw zorganizował Zakon Chrystusa Króla w Polanicy Zdroju.

Od 7 października w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy Zdroju wierni z różnych parafii Ziemi Kłodzkiej uczestniczyli w Jerycho Różańcowym. Na przemian z ojcami Sercanami Białymi modlili się nieprzerwanie przez siedem dni i sześć nocy w kaplicy parafialnej  pw. Chrystusa Króla. W tym roku główne intencje Jerycha to pokój dla ojczyzny i świata, ochrona życia ludzkiego, powołania kapłańskie i zakonne.

- Modlitwa Jerycho Różańcowe to siedmiodniowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem i trwanie na modlitwie - jak kiedyś Izraelici. Ufam, że ta modlitwa nie będzie Bogu obojętna - mówi o. Zdzisław Szymczycha SSCC, odpowiedzialny za Jerycho Różańcowe w Polanicy.

- Papież Leon XIII 13 października 1884 roku słyszał rozmowę Pana Jezusa z szatanem, który wypowiada słowa „zniszczę Twój Kościół” (...). W tym roku widzimy tyle nieszczęść, które dotykają świat. Osobiście odbieram to jako walkę szatana z Kościołem, dlatego modlitwa na różańcu jest bardzo potrzebna - mówi o. Zdzisław Świniarski SSCC, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Wierni oprócz ogólnych intencji mieli też swoje.

- Modlimy się o to, żeby Bóg obdarzył nas i nasze rodziny łaskami, staramy się przychodzić tu codziennie z nadzieją i radością, bo ten czas tu nie jest dla nas stracony - mówi Danuta Witt, jedna z uczestniczek Jerycho.

- W myślach mamy też pracujących tu zakonników. Są nam bardzo bliscy - mówi Czesława Pachołek, mama pani Danuty.

Jerycho Różańcowe zakończy się dzisiaj (13 października) Ekstremalną Nocą Fatimską, na którą proboszcz serdecznie zaprasza.

- Nie trzeba przejść całej trasy, w każdym momencie można zakończyć pielgrzymkę. Oprócz modlitwy ważne jest także wyrzeczenie. To dobra okazja, aby ofiarować swój wysiłek Bogu - mówi proboszcz.

Potrzebne są wygodne buty, latarka i dobre chęci. ENF rozpocznie się o 20.00 Mszą świętą przy ołtarzu polowym w Sanktuarium M.B. Fatimskiej. O 21.25 będzie Apel Jasnogórski, a o 21.30 - Procesja Światła.

Na trasie będzie pięć kościołów, w każdym odczytane zostanie Orędzie Matki Bożej. Przystanki odbędą się w następujących świątyniach:

* ok. godz. 22.30 - wyjście z Sanktuarium M.B. Fatimskiej  do Kościoła Św. Małgorzaty w Starej Łomnicy (23.45). Odpoczynek u św. o. Damiana (przystanek 15 minut).

* 00.00 - odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z 13 maja i wyjście w kierunku  kościoła Św. Mikołaja w Starkowie (01.00)

* 01.45 - odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 czerwca i start w kierunku Starego Wielisławia do Sanktuarium M.B. Bolesnej (02.30) - (przerwa 30 min)

* 03.00 - odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 lipca i start w kierunku Polanicy Zdroju do Sanktuarium M.B. Nieustającej Pomocy (04.15) - (przerwa 15 min)

* 05.00 - odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 19 sierpnia i wyjście do kościoła Królowej Pokoju (06.00)

* 06.00 - odczytanie orędzia M. B. Fatimskiej z dnia 13 września i start w kierunku Sanktuarium (07.00) - błogosławieństwo końcowe i koniec ENF.

* 7.00 - dotarcie do Sanktuarium MBF i wspólne śniadanie.

Godziny poszczególnych punktów podane są w przybliżeniu; tempo pielgrzymowania dostosowane będzie do uczestników i ich możliwości.

Nazwa Jerycho Różańcowe pochodzi od biblijnej historii o pogańskim Jerycho, obwarowanym potężnymi murami. Izraelici zdobyli miasto modlitwą. Przez siedem dni, modląc się, okrążali miasto z Arką Przymierza, aż - dzięki Bożej mocy - mury obronne Jerycha runęły.

Pierwsze Jerycho Różańcowe zostało zorganizowane w maju 1979 roku. Wtedy modlitwa odbyła się w intencji pierwszego przyjazdu Jana Pawła II do Polski - ówczesne władze PRL nie chciały się zgodzić, by papież Polak odwiedził ojczyznę.

W 1979 roku władze kościelne postanowiły zorganizować kongres różańcowy na Jasnej Górze w tej intencji. Tygodniowe modlitwy odniosły skutek - Jan Paweł II do Polski przyjechał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama