Choć kopalnia w Nowej Rudzie-Słupiec już nie istnieje, to w ich sercach wciąż brzmią słowa „górniczy stan niech nam żyje, niech żyje nam górniczy stan, bo choć przed nami dzienne światło kryje, toć dla ojczyzny trud ten jest nam dan”.
Górnicy wraz z rodzinami i bliskimi zebrali się 4 grudnia w parafii pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupiec, aby wspólnie świętować uroczyste wspomnienie św. Barbary, patronki górników.
- Górnik to jest hymn, to jest godło, to są barwy górnicze, to jest pasja i determinacja w działaniu, ale też walka człowieka z siłami przyrody. Ja sam wychowałem się w tej ciężkiej pracy, która uczy pokory, wiary w Boga oraz wiary i zaufania do drugiego człowieka, co tworzy grono przyjaciół. Przykładem była dzisiejsza uroczysta Msza barbórkowa. Wciąż walczymy o to, żeby jednak uaktywnić te kopalnie i nie poddajemy się, bo górnik jest twardym człowiekiem. Górnik, pracując pod ziemią, jest codziennie narażony na niebezpieczeństwo, dlatego jego charakter, ukształtowany przez ciężką pracę, przekłada się również na codzienne życie - opowiada Andrzej Zibrow, dyrektor generalny, prokurent spółki Coal Holding z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited.
Uroczystość rozpoczęła się wspólnym wymarszem spod Pomnika Trudu Górniczego, do kościoła św. Katarzyny na Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec.
- Bóg daje nam dar różnych powołań. Dziś mówimy o powołaniu górniczym, bardzo ważnym powołaniu. Chcemy zauważyć, że Pan Bóg jest z nas zadowolony, kiedy w Niego wierzymy i jemu ufamy. Jak on jest na pierwszym miejscu w naszych rodzinach i naszych wspólnotach, sąsiedztwach, naszym narodzie i na całym świecie,(…), to nie przepadniemy na zawsze, ale będziemy żyć na wieki z Panem Bogiem”. "Ty nam wieczne życie dasz” śpiewamy w pieśni. Dzisiaj chcemy zauważyć, że takimi ludźmi pełnymi wiary są wasi górnicy. W naszym polskim narodzie mają oni piękną kartę, która zapisywali, nie tylko swoją solidną pracą pod ziemią, czy na ziemi, ale którzy tak pięknie zapisali swoją kartę życia wiarą. Byli zawsze blisko Kościoła, do Kościoła im było zawsze po drodze. Można u nich zauważyć taką wiarę bardzo naturalną - mówił biskup Dec.
Po Mszy św. miała miejsce jeszcze jedna uroczystość. Przedstawiciel Krajowej Rady Związku Zawodowego Górników, wręczył Derekowi Lenartowiczowi i Andrzejowi Zibrowi honorowe kordziki górnicze za dokonania na rzecz górnictwa w Polsce.