Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nie traktujcie nas jak święte krowy!

Słowa prowincjała pallotynów o relacjach księży z wiernymi wstrząsnęły słuchaczami.

Podczas poniedziałkowej Mszy św. ks. Adrian Galbas SAC tłumaczył zgromadzonym, że każdy ochrzczony jest powołany. – Jezus powołał świeckich apostołów. Dzisiejsza Ewangelia mówi o tym, czemu całe swoje życie poświęcił św. Wincenty Pallotti.

Żeby wszyscy w kościele – nie tylko duchowni, ale i świeccy, wszyscy ochrzczeni – przejęli się swoim powołaniem przez Chrystusa, i aby się czynnie w to powołanie zaangażowali, wykorzystując swoje talenty, kompetencje, wiedzę i umiejętności. „Każdy ochrzczony jest apostołem”, mówił św. Pallotti. Nie wyświęcony, ale ochrzczony. Do każdego wyświęconego i ochrzczonego Chrystus mówi: „Idź” – tłumaczył prowincjał. Ksiądz Galbas zwrócił również uwagę na brak szczerości pomiędzy wiernymi a księżmi. – Popatrzcie, jak często relacje między duchownymi a świeckim, szczególnie w Kościele, są powierzchowne i nieszczere, a nawet fałszywe. Jakby między prezbiterium, a wiernymi wisiała jakaś niewidzialna kurtyna. Jak gdyby to były dwa światy, oddzielone jakąś wielką przepaścią. Jak często brakuje nam prawdziwego dialogu i rozmowy. Albo chwali się nas wprost, albo obmawia za plecami. Nie da się dzisiaj w takim oddzieleniu prowadzić spraw ewangelizacji. Trzeba być razem – przestrzegał. Kapłan przypomniał, że ulubionym słowem św. Wincentego było „razem”. Mówił, że cokolwiek czynimy osobno, będzie krótkotrwałe. Sens ma tylko to, co robimy razem. Pallotti, jako ksiądz, wyszedł do świeckich i zaproponował im współpracę. Tak samo powinno być dziś. – Pierwszy krok powinni uczynić księża. Ale boję się, że my, księża w Polsce, tego nie zrobimy, bo ciągle jesteśmy przekonani o naszej sile i liczebności. Niestety, jesteśmy wielkimi indywidualistami – przyznał. Zachęcił wiernych do kontrofensywy. – Więc Wy zróbcie pierwszy krok. Upomnijcie się o swoje miejsce w Kościele. Zacznijcie od tego, żeby tak normalnie nas traktować. Nie bądźcie ani antyklerykalni, ani klerykalni. Bądźcie normalni. Nie traktujcie nas, duchownych, jak święte krowy, obok których trzeba przejść w nabożnym pokłonie. Nie okadzajcie nas kadzidłem niepotrzebnych pochlebstw. Nie karmcie nas pochwałami. Jeśli chcecie, chwalcie, jeśli uważacie, podziękujcie, ale umiejcie też wskazać błąd, jakieś niedopatrzenie. To jest jeden Kościół, za który każdy z nas ponosi wielką odpowiedzialność – mówił ks. Galbas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL