To temat I Ogólnopolskiego Forum Ceremoniarzy Wyższych Seminariów Duchownych w poznaniu, w którym gościem specjalnym był bp Adam Bałabuch.
Trwające od 2 do 4 marca spotkanie sympozjum zgromadziło w gmachu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza kleryków reprezentujących ponad połowę seminariów diecezjalnych w Polsce, jak również część służby liturgicznej archidiecezji goszczącej uczestników.
Rozpoczynającej spotkanie Mszy św. przewodniczył bp Adam. W homilii zwrócił uwagę na duchowy charakter liturgii. - Liturgia powinna być przede wszystkim głęboką, duchową modlitwą. A to wyraża się także odpowiednią postawą ciała. Uczestnictwo w liturgii nie może być dla nas zwykłą czynnością, ale powinniśmy widzieć, uczestnicząc w liturgii, przede wszystkim Jezusa z całym Jego zbawczym dziełem. Za każdym razem kiedy uczestniczymy w liturgii, powinniśmy też dziękować Jezusowi za wszystko, co uczynił dla nas. Powinniśmy również uświadomić sobie, jak bardzo Jezus nas kocha, i widzieć Chrystusa, który otwiera szeroko ramiona na krzyżu, aby nas objąć, który zmartwychwstaje, aby dać nam udział w swoim wiecznym życiu - mówił.
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP zabrał głos również w czasie obrad, podkreślając, że głównym zadaniem ksiąg liturgicznych jest pomoc w rozumieniu sprawowanego misterium i lepszym przeżywaniu go.
Dlatego tak ważne, zdaniem biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej, są nowe opracowania ksiąg. Przypomniał, że trwają prace nad nowym Mszałem Rzymskim, lekcjonarzami, obrzędami sakramentu chorych czy bierzmowania, jak również nowym Martyrologium Rzymskim.
Swoje prelekcje wygłosili również prof. dr hab. Adelajda Sielepin CHR z UPJP II w Krakowie, ks. dr Jakub Dębiec z WSD w Gnieźnie, ks. prof. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z UAM w Poznaniu i ks. dr Andrzej Megger z KUL.
Po południu natomiast uczestnicy mogli wziąć udział w panelu studenckim. W jednej z jego części Dawid Wojdowski poruszył temat milczenia jako sposobu zaangażowania w liturgię. Dyskusja nawiązała się również wokół tematu przygotowanego przez Szymona Jakóba, dotyczącego używania urządzeń elektronicznych w czasie przeżywania liturgii.