Nowy numer 3/2021 Archiwum

Miał receptę nie tylko na remont

W piątek 23 marca Świdnica pożegna historyczną postać – Zdzisława Deutschmanna, który przez ćwierć wieku troszczył się o dobro katedry.

Był rok 1995. Skierowany przez ks. kard. Henryka Gulbinowicza do świdnickiego kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława ks. Jan Bagiński potrzebował pomocy w przeprowadzaniu prac remontowych.

– Pamiętam bardzo dobrze słowa kardynała, że trzeba ratować świdnicką bazylikę. Wiedziałem, że sam tego nie dokonam. Potrzebni byli specjaliści w dziedzinie budowlano-konserwatorskiej. Dotychczasowy proboszcz ks. Ludwik Sosnowski podpowiedział mi pana inżyniera Zdzisława Deutschmanna, właściciela Biura Projektowego Rewaloryzacji i Konserwacji Zespołów Miejskich Zabytków Architektury i Techniki w Świdnicy. Tak rozpoczęła się nasza współpraca przy parafii – wspomina ks. Bagiński.

Przez te lata pan Zdzisław odgrywał przy bazylice rolę projektanta, inspektora nadzoru, autora wniosków o dotacje, a nawet prokurenta parafii w niektórych projektach.

– Zawsze z podziwem patrzyłem na pana Deutschmanna. Niezwykle kulturalny i elegancki, pokornie służący Kościołowi. Jego pomoc w pracach remontowych przy katedrze przez tyle lat pokazała, że nie robił tego dla własnych korzyści, ale z miłości do Chrystusowej wspólnoty. Gorąco wierzę, że za to dobre serce zostanie wynagrodzony – wspomina ks. Śliwka.

Odszedł do wieczności 16 marca 2018 r., a uroczystości pogrzebowe zaplanowano tydzień później, 23 marca o godz. 14.00 w kaplicy cmentarnej przy al. Brzozowej.

– Odszedł człowiek, który swoją pracowitością, uczciwością i skromnością zasłużył na szczególną wdzięczność i pamięć. Dziękuję Panu Bogu, że w czasie mojej posługi postawi go na mojej drodze. Będzie mi brakowało naszych rozmów nie tylko o zabytkach, ale przede wszystkich o „receptach na życie”, które przekazywał zawsze z ogromną kulturą i taktem – dodaje ks. Bagiński.

Zdzisław Deutschmann (7.01.1948 - 16.03.2018), rodowity świdniczanin, syn Mariana i Kazimiery, mąż Barbary i ojciec Tomasza, Katarzyny, Karoliny i Piotra.

Więcej o jego zaangażowaniu w remonty świdnickiej katedry, jak również wspomnienia najbliższym w 13/2018 numerze świdnickiego "Gościa Niedzielnego" już na Święta Wielkanocne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama