Słowa Pisma Świętego mówiące o Bogu Ojcu, przypisane do IV niedzieli po Wielkanocy w przedsoborowej liturgii, stały się okazją do przypomnienia kryterium poznania działania Ducha Świętego.
Jak w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, tak i 29 kwietnia w kościele pw. Krzyża Świętego w Świdnicy odbyła się Msza św. w starszej formie rytu rzymskiego. Tym razem jednak była to celebracja jubileuszowa Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej, które zostało powołane do życia decyzją bp. Ignacego Deca pięć lat temu, dokładnie 1 maja 2013 roku.
- Skoro u Tego, od którego otrzymujemy wszelkie dary, nie ma zmienności, to to, co było święte 1000 lat temu, święte nadal jest. I to, co było prawdą 1000 lat temu, dalej prawdą pozostaje. W kontekście zbliżającej się Pięćdziesiątnicy warto przypomnieć sobie, w jaki sposób można doświadczyć działania Ducha Świętego. Aby to uczynić, trzeba najpierw przypomnieć sobie, jakie miejsce zajmuje On w Trójcy Świętej. Dzisiaj bowiem żyjemy w czasie pentekostalizacji Kościoła, tzn. wszędzie, gdzie się nie obejrzymy, mowa jest o działaniach Ducha Świętego, o charyzmatach - zauważył ks. Zbigniew Chromy w homilii.
Dodał, że własnością Ducha Świętego według nauki Kościoła jest pewnego rodzaju przejrzystość, ponieważ zarówno o Ojcu, jak i o Synu można powiedzieć to samo - że są duchami i że są święci. - Własnością Ducha Świętego jest to, że nie ma własności, że jest Duchem Ojca i Syna. Dziś natomiast często się mówi, że Duch Święty działa tu czy tam, jakby robił to w opozycji do Jezusa. Po drugie jest On tą osobą, która spaja Trójcę Świętą. Tam, gdzie On jest - nie ma podziałów. A tymczasem tam, gdzie najwięcej od 500 lat mówi się o Duchu Świętym - tam jest najwięcej podziałów - zauważył kaznodzieja.
Odnosząc się do Tradycji, dodał, że jest ona niezmienna. I choć Chrystus mówił do Dwunastu, że ma im jeszcze wiele do powiedzenia, to jednocześnie dodał, że nie będzie mówił od siebie, tylko „z Jego weźmie”, tj. od Chrystusa. Duch Święty przemawia więc w Tradycji.
Po homilii ks. Julian Nastałek w ogłoszeniach podziękował zgromadzonym za pięć lat wspólnej modlitwy. Dodał również, że biskup świdnicki przedłużył dekretem z 26.04.2018 r. na kolejne 5 lat statut duszpasterstwa.
Przypomnijmy, że u początków Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Diecezji Świdnickiej został zatwierdzony statut, a biskup mianował na duszpasterza ks. Zbigniewa Chromego, a później po jego rezygnacji ks. Juliana Nastałka. Centralnym ośrodkiem ustanowiono parafię katedralną w Świdnicy we współpracy z Caritas Diecezji Świdnickiej (kościół Krzyża Świętego). Patronem duszpasterstwa został św. Józef Oblubieniec NMP.
Od pięciu lat duszpasterstwo gromadzi duchownych i świeckich, pragnących pielęgnować i pogłębiać swoją duchowość liturgiczną. Ponadto działa tu służba liturgiczna, do której należą także klerycy świdnickiej seminarium oraz zespoły muzyczno-śpiewacze: katedralna schola cantorum „Exultet” pod kierunkiem Marty Monety oraz grupa z Kłodzka z kantorem i organistą Piotrem Milczarkiem.