Komunikat sprzed lat wciąż aktualny. Tym razem jednak chodzi o pamięć wśród młodych.
Jest początek września 1939 roku. Żołnierze Wojska Polskiego patrolują teren wokół składnicy tranzytowej. Nagle słychać strzały. 200 wojskowych musi stawić czoła blisko 40 tys. niemieckich żołnierzy.
Ich odwaga i waleczność budzą po latach podziw, szczególnie wśród uczniów 19 szkół, które zgromadziły się w Dzierżoniowie na 35.Ogólnopolskim Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte.
Obronę półwyspu przedstawiła im Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty. Ubrani w mundury Wojska Polskiego z 1939 r. mężczyźni przypomnieli w krótkiej inscenizacji historyczne wydarzenie, które upamiętniają reprezentowane 23 maja szkoły.
Wśród nich był też organizator i gospodarz wydarzenia - Szkoła Podstawowa nr 5 z oddziałami integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie.
Na placu przed szkołą przekazano sztandar klubu uczniom dzierżoniowskiej placówki, a następnie wszyscy udali się do kościoła pw. NMP Królowej Różańca na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.
W homilii biskup, odwołując się do słów Jana Pawła II z 1987 r., zwrócił uwagę, że temat jest dziś także aktualny.
- Każdy ma swoje Westerplatte. Są nim wartości, które są dla nas ważne. Nie wolno się dać okraść z wartości, które się sprawdziły w dziejach, które zresztą wskazał nam Pan Bóg. Do nich należy wartość prawdy. Ona jest wciąż zwalczana, a przecież ojcem kłamstwa jest diabeł. Dziś nie brakuje nam przykładów kłamstwa, obłudy, a nawet wewnętrznej sprzeczności - zauważył.
Po zakończonej liturgii wszyscy udali się pod pomnik „Pamięci Losów Ojczyzny”, gdzie został wygłoszony okolicznościowy referat. Dalsza akademia odbyła się w Kinie Zbyszko.