Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ochrona danych osobowych w diecezji

Wprowadzenie nowych standardów zmusza wiele instytucji do zmiany polityki prywatności. O tym, jak ten temat wygląda w Kościele, mówili do proboszczów z całej diecezji księża prawnicy.

Na spotkanie w auli kurii biskupiej, które odbyło się 29 maja, przybyło około 50 kapłanów, głównie proboszczów. Normy wyznaczone przez Konferencję Episkopatu Polski objaśniali im ks. Arkadiusz Chwastyk, oficjał świdnickiego sądu biskupiego, i ks. Paweł Wróblewski, wyznaczony w diecezji na inspektora ochrony danych osobowych.

- Kościół zawsze stał na stanowisku i nadal Konferencja Episkopatu Polski to potwierdza, że system kościelny w Polsce od zawsze chronił dane osobowe wiernych. Powstał co prawda w ubiegłym miesiącu dekret uaktualniający pewne normy, które dotychczas były rozsiane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, instrukcjach episkopatu , synodach i innych dokumentach - wyjaśniał ks. Chwastyk.

Dodał, że poza bezprawnym przetwarzaniem danych, istnieją również prawne możliwości, jak np. prowadzenie ksiąg parafialnych czy kartotek osobowych.

- Dwie rzeczy, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, to przechowywanie danych osobowych i udostępnianie ich. W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że nie można już przekazać różnego rodzaju zaświadczeń bez odpowiedniego zezwolenia osobom trzecim. Dotychczas zdarzały się bowiem takie sytuacje, w których po np. odpis aktu chrztu przychodziła mama, siostra czy brat zainteresowanego. Teraz będą musieli mieć pisemną zgodę. Nie ma też możliwości wglądu do ksiąg, gdy np. ktoś chce sprawdzić swoich przodków, bo wówczas taka osoba, dostając wgląd do księgi, może pozyskać informacje dotyczące także innych osób - mówił.

O innych nowościach wprowadzonych przez dokument, tj. m. in. stworzeniu funkcji inspektora danych osobowych w każdej diecezji, przypominał natomiast ks. Wróblewski.

- Kościół, inaczej jak większość instytucji, nie podlega prawu do zapomnienia. Mówi o tym artykuł 91 rozporządzenia. Nikt więc nie może ubiegać się o wykasowanie danych z księgi Chrztu św., dokumentów dotyczących pierwszej Komunii św. czy innych spraw administracyjnych wewnątrz Kościoła. Warto o tym pamiętać - mówił.

Wyjaśniając praktyczne przypadki z kancelarii parafialnej, apelował przede wszystkim o rozsądek we wprowadzaniu nowych zasad. Mają one przede wszystkim służyć zminimalizowaniu utraty wrażliwych danych osobowych. Szczegółowe ich wyjaśnienie proboszczowie otrzymali w formie książkowej. Nieobecni natomiast otrzymają je w najbliższym czasie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama