Choć przez pogodę rozstroiły się nieco instrumenty, koncert z okazji 800-lecia Wambierzyc odbył się bez zakłóceń.
O technicznych problemach mówił Aureliusz Goliński z Arte dei Suonatori, prowadzący koncert 13 września w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W repertuarze „Springtime tales” („Wiosenne opowieści”) pojawił się utwory Antonio Vivaldiego, a wśród nich koncert skrzypcowy h-moll, Es-dur , e-moll, E-dur „Wiosna” op. 8 nr 1. Jego aranżację na flet prosty 13 czerwca wykonała Bolette Roed, duńska wirtuoz, która w bazylice gościła już po raz drugi.
Współpraca orkiestry Arte dei Suonatori z wambierzycką bazyliką rozpoczęła się dzięki Martinowi Sobczykowi, współwłaścicielowi Zamku Sarny w Ścinawce Górnej. Kilka lat temu zaproponował on, aby druga odsłona koncertów po zamku odbyła się w świątyni. - Nasza wambierzycka łączniczka łączy trzy narody: Czechów, Niemców i Polaków. Muzyka jest międzynarodowa i pozwala każdemu wydobyć to, co lubi, co go wzrusza – mówił o. Albert, kustosz sanktuarium. Kulturalne spotkania jego zdaniem stają się pretekstem, aby zaprosić do świątyni nie tylko wierzących.
- Takie koncerty odbywają się tu cyklicznie i my przyjeżdżamy tu ze Ścinawki. Znamy tą orkiestrę, bo oni występują w Sarnach. Nie mamy tego, na co dzień więc korzystamy kiedy tylko możemy – mówią państwo Zofia i Ryszard.
Arte dei Suonatori to jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce i na świecie orkiestr barokowych. Jest twórcą i gospodarzem całorocznego festiwalu „Muzyka Dawna – persona grata”, który od 1999 roku odbywa się w ważnych ośrodkach kulturalnych w Polsce.