W tym roku znów harcerze organizują obozy dla dzieci i młodzieży w Niesulicach. Są związani z tym miejscem już od pół wieku.
Wspólne ogniska, wędrówki, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, gry zespołowe, ale przede wszystkim budowanie wspólnoty przez lata przyciągnęły do brzozowo-sosnowego lasu nad brzegiem jeziora Niesłysz ponad 60 tys. osób. Wszystko zaczęło się bardzo niepozornie.
– Pod koniec lat 60. zapadła decyzja, by znaleźć stałą bazę do organizowania wakacyjnych wyjazdów. Tematem zajęli się ówczesny komendant Jan Berkowski i jego zastępca Ryszard Mackiewicz. Za namową leśnika ze Złotego Stoku trafili do miejsca, które od razu im się spodobało. Choć nie było tu jeszcze infrastruktury, a nawet plaży czy pomostów, to właśnie tu harcerze spędzili wakacje w 1968 r. – wspomina Misia Pamuła, komendantka Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy.
W 1969 r. rozpoczęto tu budowę kuchni, a osiem lat później zaplecza sanitarnego. W tym czasie powstały też pierwsze pomosty i kąpielisko. – Ludzi, którzy się wówczas zaangażowali, było wielu. Dziesiątki osób włączyło się w zagospodarowanie terenu w ramach akcji „Harcerski czyn na 25-lecie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”. W szkołach, zakładach pracy i wśród mieszkańców Świdnicy zorganizowano zbiórkę pieniędzy, które pozwoliły na kolejne rozbudowy – dodaje hm. Pamuła.
Atrakcyjność miejsca przez 50 lat przyciągało nie tylko harcerzy ze Świdnicy, ale i młodzież z całej Polski. Jednym z tych, którzy przyjeżdżali tu przez lata, był hm. Edward Dyrda, który ze swoimi uczniami z Zespołu Szkół Zawodowych w Strzegomiu był tu aż 45 razy.
Nad rozwojem bazy czuwa hm. Piotr Pamuła, który jest związany z tym miejscem od 1976 r. i wciela tu swoje pomysły i marzenia. Jednym z efektów jego zabiegów jest tzw. dziupla, która pozwala na zorganizowanie zielonej szkoły także poza sezonem letnim. Ale to właśnie wakacje są głównym czasem ożywienia Niesulic.
W tym roku odbywają się tam trzy turnusy: 29.06-13.07, 13.07-29.07, 29.07-13.08 i na każdy z nich zapisało się po 500 osób. Z okazji 50-lecia przygotowano natomiast wystawę dotyczącą historii rozbudowy tego miejsca, a na początek sierpnia zaplanowano również okolicznościowe spotkania.