Są z Bielawy, Kłodzka, Nowej Rudy-Słupiec, Międzylesia, a nawet diecezji bielsko-żywieckiej czy Ukrainy. Wszyscy chcą być księżmi.
We wtorek 10 lipca w gmachu świdnickiego seminarium odbył się egzamin wstępny na pierwszy rok. Po wstępnej rozmowie z rektorem, ks. Tadeuszem Chlipałą, zgłosiło się na niego siedmiu kandydatów. Większość z nich to mieszkańcy diecezji świdnickiej, ale nie wszyscy. - Dwóch kandydatów jest spoza. Pierwszy przyjechał do nas z diecezji bielsko-żywieckiej, bo tu właśnie chce studiować i służyć Panu Bogu. Drugi natomiast, podobnie jak to było w poprzednich latach, przyjechał z Ukrainy. Chcemy w ten sposób pomóc Kościołowi grekokatolickiemu w edukacji przyszłych duchownych. Mamy możliwości, więc za zgodą księdza biskupa pomagamy - wyjaśnia ks. Chlipała.
Pierwsza część odbyła się w kaplicy, gdzie przełożeni wspólnie z kandydatami modlili się. Później przyszedł czas na egzamin. W arkuszu, który musieli wypełnić kandydaci znalazły sie pytania ze znajomości Biblii (Ewangelia św. Marka) i podstawowych prawd wiary (Kompendium Katechizmu Kościoła Katolickiego i adhortacja Evangelii Gaudium papieża Franciszka). Potem spotkali się z przełożonymi zewnętrznymi - ks. Marcinem Dolakiem - wicerektorem WSD i ks. Tomaszem Ziębą - prefektem, odpowiedzialnym za dyscyplinę w świdnickim seminarium. Spotkanie zakończył wspólny obiad.
Wyższe Seminarium Duchowne w Świdnicy przewiduje także drugi termin rekrutacji - 11 września 2018 r. o godz. 10.00. Zanim jednak chętni przybędą do seminarium, muszą spełnić pewne kryteria. - Najważniejsze jest, by wpierw zgłosić się do księdza proboszcza i z nim wstępnie porozmawiać i rozeznać własną decyzję o obranej drodze życia. Później z księdzem proboszczem lub samemu należy się zgłosić do rektoratu seminarium, gdzie odbywa się wstępna rozmowa kwalifikacyjna. Trzeba tam złożyć stosowne dokumenty, które są związane także z przyjęciem na Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Później można śmiało przyjeżdżać na egzamin - wyjaśnia rektor.
Dodajmy, że wśród wymaganych dokumentów znajdują się: odręczne podanie o przyjęcie zaadresowane do Biskupa Świdnickiego (wzór tutaj: "Wzory pism"), odręczne podanie o przyjęcie na PWT, życiorys, metryka chrztu i świadectwo bierzmowania, świadectwa maturalne i katechizacji z zakresu szkoły średniej, świadectwo ukończenia szkoły, kserokopia dowodu osobistego i książeczki wojskowej, opinia księdza proboszcza, katechety, zaświadczenie o stanie zdrowia z kwalifikacją do podjęcia nauki (skierowanie wydawane jest w sekretariacie studiów), 3 fotografie (w stroju wizytowym) oraz jedna na nośniku CD, a od osób zakonnych także zezwolenie od władz zakonnych.