Nowy numer 41/2019 Archiwum

Parowozownia ożywi region

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej zostało uznane jako tzw. punkt kotwiczny Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

ERIH to europejskie stowarzyszenie, które promuje dziedzictwo industrialne Starego Kontynentu i propaguje wiedzę o ciekawych obiektach poprzemysłowych. Obecnie jest ich ponad 850, a turyści mogą je obejrzeć przemierzając kilkadziesiąt regionalnych szlaków turystyki przemysłowej.

Tytuł punkt kotwicznego ERIH przyznawany jest obiektom o szczególnym znaczeniu dla historii techniki i przemysłu w Europie.

- To dla nas spore wyróżnienie, bo od lat 10 jesteśmy zwykłym punktem na mapie ERIH-a - mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak, dyrektor muzeum w Jaworzynie Śląskiej. - Teraz znaleźliśmy się wśród najważniejszych obiektów dla dziedzictwa przemysłowego, obok m.in. IronBridge z Wielkiej Brytanii czy Starej Kopalni z Wałbrzycha. 

Założeniem ERIH jest przede wszystkim autentyzm miejsca i jego prawdziwość, a jak mówi dyrektor Szczerbińska-Tercjak, parowozownia w Jaworzynie od lat spełnia wszystkie te kryteria. Przywrócona do stanu z czasów ciągłego użytkowania daje turystom możliwość poznania całego procesu przygotowania do pracy parowozów i obsługi. 

Zespół dawnej parowozowni w Jaworzynie Śląskiej jest częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy. 

Będące częścią Muzeum Kolejnictwa powstało w 2004 roku w miejscy zrujnowanego Skansenu Lokomotyw w Jaworzynie Śląskiej. Obecnie w jego zbiorach znajduje się niemal 140 lokomotyw oraz wagonów kolejowych. Jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL