W kilku miastach diecezji bp Adam Bałabuch spotkał się z funkcjonariuszami policji, by wspólnie dziękować za kolejny rok bezpiecznej pracy stróżów prawa.
Jedno z takich spotkań odbyło się 20 lipca w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, gdzie proboszczem jest ks. Tomasz Zając, kapelan policji w rejonie świdnickim.
W homilii biskup, odnosząc się do słów Chrystusa „chcę raczej miłosierdzia niż ofiary”, przekonywał, że miłosierdzie Boże nie wyklucza Jego sprawiedliwości.
- Pan Jezus chce podkreślić w ten sposób, że Bóg kieruje się wobec człowieka przede wszystkim miłosierdziem. Ono przewyższa Jego sprawiedliwość, ale jej nie eliminuje. Jeżeli człowiek, który popełnił coś złego, potrafi żałować, miłosierdzie Boże przewyższa sprawiedliwość. W jakiś sposób ta zależność jest także zawarta w prawie. Bo kiedy zachodzą szczególne okoliczności łagodzące, można złagodzić wyrok. Można okazać miłosierdzie wobec kogoś, kto potrafi przyznać się do grzechu, przestępstwa, potrafi wyrazić żal, skruchę - przypomniał bp Adam.
Dodał, że wiedząc to, mamy odwagę stawać przed Bogiem, by zwracać się do niego z naszymi prośbami.
- Intencje naszej modlitwy w tej Mszy św. zostały wypowiedziane na początku. Modlimy się za policję, za naszą ojczyznę, za wszystkich, którzy ją tworzą, za jej instytucje i służby, także waszej, która jest tak ważna dla bezpieczeństwa obywateli. O jakie wartości się dziś modlimy? Określają to słowa modlitwy, którą składaliśmy Bogu tuż przed czytaniami, by w naszej ojczyźnie panowała zgoda i sprawiedliwość. Unikanie niepotrzebnych sporów i waśni mogło by nie tylko odciążyć policję, ale i dać obywatelom poczucie ładu i bezpieczeństwa - dodał.
Po Mszy św. mundurowi i zaproszeni goście udali się do Urzędu Miasta, gdzie przyznano awanse, nominacje czy odznaczenia. Podobne spotkania odbyły się już m. in. w Szczawnie-Zdroju i w Srebrnej Górze.