Nowy numer 32/2020 Archiwum

Ojczyzna naszą Matką przejdź do galerii

Odśpiewaniem "Roty" zaczął się pierwszy pielgrzymkowy Apel Jasnogórski. Prowadził go ks. Romuald Brudnowski, główny przewodnik świdnickiej pielgrzymki.

Po przebyciu pierwszych kilometrów ze Świdnicy do Pieszyc 31 lipca pielgrzymi, ale i odprowadzający ich bliscy i krewni, mogli wejść w klimat patriotyzmu, który z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, miał być dominantą XV Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę.

- "Jeśli jest rzeczą słuszną, aby dzieje narodu rozumieć poprzez każdego człowieka w tym narodzie - to równocześnie nie sposób zrozumieć człowieka inaczej jak w tej wspólnocie, którą jest jego naród. Wiadomo, że nie jest to wspólnota jedyna. Jest to jednakże wspólnota szczególna, najbliżej chyba związana z rodziną, najważniejsza dla dziejów duchowych człowieka. Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego - tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas - bez Chrystusa" - przytaczał słowa Jana Pawła II ks. Krzysztof Iwaniszyn zaraz na początku nabożeństwa.

Cytaty z papieskich homilii przeplatały pieśni religijne i patriotyczne, którym akompaniował ks. Romuald. Na koniec zaproponował wspólny śpiew dla obchodzącego swój jubileusz kapłaństwa ks. Edwarda Dzika i przeżywającego swoje 74. urodziny bp. Ignacego Deca. Okazało się jednak, że urodziny dokładnie 31 lipca ma s. Małgorzata, salezjanka i wicedyrektorka pieszyckiego przedszkola, która od lat chodzi na pielgrzymki.

Wywołany do mikrofonu bp Ignacy Dec, zauważając muzyczny talent ks. Brudnowskiego, przypomniał sylwetkę Jana Pawła II w odniesieniu do patriotyzmu. - Wiemy, że był nie tylko wielkim papieżem, filozofem, teologiem czy mistykiem, ale także był wielkim patriotą. Uczył nas również miłować ojczyznę. Sam doświadczył jako nastolatek czym jest wojna. Zaczytując się w biografię Brata Alberta nauczył się nie tylko patriotyzmu, ale i oddania się w całości Bogu. Zaowocowało to powołaniem najpierw do kapłaństwa, a potem do kierowania łodzią Piotrową - wyjaśniał biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama