Nowy numer 46/2019 Archiwum

Nie zamykajcie się na znaki

Ponad pół tysiąca osób reprezentowało diecezję świdnicką na tegorocznym 29. Festiwalu Młodych.

Trwające od 1 do 5 sierpnia spotkanie w tym roku odbywało się pod hasłem: „Żyć słowem Bożym”. Wśród kilkudziesięciu tysięcy młodych osób znalazła się również spora reprezentacja z Dolnego Śląska. – Samych młodych było ok. czterystu, ale jeśli doliczyć do tego kilku kapłanów i osoby dorosłe, które z nami pojechały, wyjdzie ponad 500 osób – mówi ks. Robert Krupa.

Z grupą wyprawę do Medjugorja rozpoczęli w Międzylesiu Mszą św. Podczas niej ks. Arkadiusz Raczyński, przytaczając zabawną opowiastkę o pasterzu, który poznaje swoje owce „po mordzie”, wskazał, że każdy z nas został przez Jezusa poznany w ten sam sposób i zaproszony, by spędzać z Nim ten czas. Poprosił też żeby nie zamykać się na znaki, którymi Bóg będzie obdarzał w czasie Festiwalu Młodych. – Na miejscu grupa została zakwaterowana w kilku sąsiadujących ze sobą pensjonatach, przez co stworzyliśmy wioskę, która na czas festiwalu należała do naszej diecezji – opowiada ks. Robert. Okazało się, że takich biało-czerwonych wiosek jest więcej, a Polacy to jedna z największych z grup. – Jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu odwiedziliśmy dom Patryka, nawróconego miliardera, który opowiedział swoją historię. Później spotkaliśmy się we Wspólnocie Cenacolo, która – założona przez matkę Elvirę – powołana jest do pomocy młodym uzależnionym ludziom. Tam również spotkaliśmy Polaków, których wspólnota wyprowadziła z uzależnienia – opowiada ks. Gniewomir Flis. Potem była Msza św., której przewodniczył abp Luigi Pezzuto, nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie. Na koniec pierwszego dnia zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu. – Niezwykła była cisza, która tam nastała. Kiedy kapłan wzywał do modlitwy w ciszy, wśród tłumu panowało zupełne milczenie. Jedyne, co było słychać, to szum cykad po drugiej stronie placu – wspomina Łukasz, uczestnik. Kolejne dni to Droga Krzyżowa na Górę Križevac, do której rozważania przygotował ks. Arkadiusz Raczyński, wypoczynek nad morzem i zwiedzanie Mostaru, procesja z figurą Matki Bożej Królowej Pokoju czy spektakl Wspólnoty Cenacolo – „Testimonium”. Do tego codzienna Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Ostatnim punktem festiwalu była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, którą koncelebrowało 5 sierpnia ponad 600 kapłanów. – Była to moja pierwsza pielgrzymka do Medjugorja. Dopisałem się jak osoba rezerwowa. Nie wiedziałem, czego się spodziewać po tym wyjeździe, ale kiedy zobaczyłem te tłumy młodych ludzi na nabożeństwie, zrozumiałem, że to będzie wyjątkowa pielgrzymka. Mówi się, że Medjugorje zmienia ludzi i myślę, że to najlepsze określenie tego, co się stało – wspomina Przemek, uczestnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama