To jedna z niewielu okazji, by zobaczyć zakamarki ząbkowickiej świątyni. I to po zmroku.
W piątek 28 września, wszyscy którzy przybyli wieczorem do kościoła pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, mogli zwiedzić jej zakamarki w ramach II Ząbkowickiej Nocy Kościołów.
Organizatorem wydarzenia była Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich we współpracy z Kamilem Pawłowskim. Gospodarzem natomiast był nowy proboszcz parafii św. Anny ks. Krzysztof Herbut, który postanowił udostępnić świątynię dla zwiedzających.
Spotkanie rozpoczął wykład Kamil Pawłowskiego na temat dziejów głównej świątyni Ząbkowic Śląskich.
- Historia kościoła parafialnego św. Anny w Ząbkowicach Śląskich to zwierciadło dziejów Śląska. Jak wiele innych świątyń przechodził z rąk do rąk. W okresie reformacji służył zwolennikom nauk Marcina Lutra. W 1629 r. wrócił w ręce katolików - mówił.
Kolejno wszyscy przybyli, a było ich ponad 200 osób, zostali podzieleni na mniejsze grupy, które wraz z przewodnikami zwiedzali wnętrze kościoła. Na trasie zwiedzania znalazła się m.in. tumba nagrobna księcia Karola I Podiebradowicza i jego żony Anny - władców Księstwa Ziębickiego, która do tej chwili nie była udostępniania dla zwiedzających, choć stanowi niezwykle cenny zabytek śląskiej sztuki sepulkralnej.
Przybyli zapoznali się również z dziejami ząbkowickiej ambony z 1619 r., wykonanej m.in. z alabastru pochodzącego spod Lwowa. Nie mogło zabraknąć również akcentu lokalnego, jakim są dzieła ząbkowickiego malarza późnego baroku Bernarda Krause.
Ukoronowaniem wieczoru był koncert kameralny w wykonaniu Pauliny Mazur i Jędrzeja Musiała z Wrocławia, a na koniec ks. Krzysztof Herbut podziękował wszystkim i udzielił błogosławieństwa.