Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pamiątkowe tablice dla pomników historii

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda wręczył szklane płyty upamiętniające otrzymane wyróżnienia.

W czasie uroczystości, która odbyła się 10 grudnia w Teatrze Narodowym, prezydent wręczył rozporządzenia przedstawicielom kolejnych 14 instytucji dodanych do listy pomników historii.

Symbolicznym setnym wyróżnionym miejscem została Stocznia Gdańska. - Miejsce szczególne dla naszych dziejów ostatnich czasów - podkreślił A. Duda. - Symbol Solidarności, walki o wolność naszych czasów, a w związku z tym także i odrodzenia się naszego państwa, wolnej i suwerennej Rzeczypospolitej. Dzięki ludziom Solidarności, dzięki tej walce bez broni, walce demokratycznej w niedemokratycznym państwie, która zakończyła się zwycięstwem, dziś wolni możemy obchodzić stulecie odzyskania niepodległości - akcentował.

W czasie uroczystości wręczono również pamiątkowe tablice przedstawicielom organizacji odpowiedzialnych za wszystkie 105 pomników historii.

Wśród których znalazły się: świdnicka katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława oraz kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu. Po odbiór odznaczeń do Warszawy udali się ich proboszczowie - ks. Piotr Śliwka i ks. Marek Babuśka wraz z bp. Ignacym Decem i Barbarą Nowak-Obelindą, dolnośląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków.

A oto 14 nowych pomników historii:

14 nowych pomników historii
Prezydent.pl

Pamiątkowe tablice dla pomników historii   Pamiątkowe tablice dla pomników historii   Pamiątkowe tablice dla pomników historii  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama