W uroczystość Objawienia Pańskiego wspieramy misje modlitwą i ofiarą. Z diecezji świdnickiej w obcych krajach służy ponad 40 osób.
Najbliższa niedziela jest dniem poświęconym modlitwie za ludy i narody, które jeszcze nie słyszały o Chrystusie i nie poznały Ewangelii. Obchodzimy go pod hasłem: „Mocni Duchem dla Misji”. W całej diecezji ofiara składana podczas Mszy św. przeznaczona będzie na Krajowy Fundusz Misyjny, z którego utrzymuje się Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
„Instytucja ta przygotowuje misjonarzy do wyjazdu do pracy misyjnej. Ofiary zebrane w tym dniu stanowią także bezpośrednią pomoc dla misjonarzy. Dyrektorem tego Centrum jest kapłan diecezji świdnickiej ks. Jan Fecko, były misjonarz na Wybrzeżu Kości Słoniowej” – informuje Referat ds. Misji Świdnickiej Kurii Biskupiej.
Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października 2018 roku, na misjach posługuje 2004 polskich misjonarzy i misjonarek. Pracują oni w 99 krajach na wszystkich kontynentach.
Wśród misjonarzy z diecezji świdnickiej najwięcej, bo aż sześcioro, pochodzi z Ząbkowic Śląskich. Są to: s. Anna Jana Bubel, benedyktynka misjonarka – Libia, s. Ewa Czechowska od Sług Ewangelii Miłosierdzia – Argentyna, s. Dolores Deko, pallotynka – Tanzania, s. Maria Domalewska, salezjanka – Zambia, RPA, o. Wojciech Kordas, franciszkanin – Uzbekistan i o. Dariusz Woźniak, pallotyn – Papua-Nowa Gwinea.
Misjonarze wywodzący się z Wałbrzycha pracują w: Boliwii, Peru, Paragwaju, Republice Środkowej Afryki i na Kubie. Również Kłodzko, Nowa Ruda, Dzierżoniów, Świdnica czy Niemcza mają swoich mieszkańców na zagranicznych placówkach.
Objawienie Pańskie to również patronalne święto Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Najmłodsi diecezjanie modlą się za misje, ale też wspomagają je materialnie. Jako kolędnicy misyjni wyruszają do domów, a zebrane ofiary przekazują swoim rówieśnikom z krajów misyjnych. W tym roku pomoc trafi do Rwandy i Burundi.
Mali kolędnicy przygotowują kilkuminutową scenkę oraz stroje i rekwizyty. Działają w łączności z parafią – ksiądz zapowiada ich wizytę w ogłoszeniach parafialnych, wyjaśnia, że datki pójdą na misje, a w dniu kolędy błogosławi.
– Zasadniczo dzieci chodzą od Bożego Narodzenia do Objawienia Pańskiego – mówi s. Magdalena Sypko z Referatu Misyjnego. – Jednak ze względu na Orszaki Trzech Króli mali kolędnicy 6 stycznia zwykle przyłączają się do ulicznych jasełek – wyjaśnia klawerianka.
– W Pszennie w drugi dzień świąt chodziły dwie grupy. Ludzie na nas czekali. Przyjmowali z wielką otwartością i radością – mówi Renata Smolbik, katechetka.
– Kolędnicy misyjni na co dzień działają w Eucharystycznym Ruchu Młodych. Podejmujemy różne akcje charytatywne, żeby uwrażliwiać dzieci na potrzeby innych. Młodzi cieszą się, że mogą komuś pomóc, czują się potrzebni – wyjaśnia motywację pani Renata.
W parafii w Nowej Rudzie-Słupcu kolędnicy misyjni wyruszą do rodzin w niedzielę 13 stycznia. – Dzieci zaczną kolędowanie po Mszy św. o 12.30. Rodziny, które chcą przyjąć kolędników, prosimy o zgłoszenia – informuje ks. Krzysztof Iwaniszyn, proboszcz.