Nowy numer 21/2020 Archiwum

Skarby rozdawane w świątyni

Podczas święta rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego biskup zwrócił uwagę na to, co w nim najcenniejsze.

Już na początku homilii przewodniczący Mszy św. bp Ignacy Dec powiedział, że pięknem każdego kościoła jest przede wszystkim obecność żywego Boga.

– Tutaj karmimy się Jego Ciałem, tutaj spotykamy się na modlitwie – wyjaśniał. Odniósł się ponadto do modlitwy króla Salomona, budowniczego świątyni jerozolimskiej, wyrażając nadzieję, że również dziś Bóg spogląda na swoją świątynię i na modlących się w niej wiernych, wysłuchuje ich błagań. – Powinniśmy to przypominać ludziom, którzy czasem mówią, że nie chodzą na Mszę św., bo Pan Bóg jest wszędzie i wszędzie można się pomodlić. I to prawda, ale to w kościele jest sprawowana Eucharystia, to w niej ukryte są skarby. One nie mają przełożenia na wartości materialne. Nie można ich zważyć czy zmierzyć, ale są wielkie szczególnie dla ludzi wierzących. I są rozdawane właśnie tutaj, w świątyni, a nie w domach prywatnych – mówił biskup Ignacy. Zauważył też wyjątkowy charakter świdnickiej katedry i jej znaczenie historyczno-kulturalne, a na koniec Mszy św. ofiarował parafii pozłacany kielich, będący repliką kielicha mszalnego z bazyliki św. Piotra w Watykanie. Dodajmy, że w świdnickiej katedrze od kilku lat trwają intensywne remonty. Dzięki dotacjom udało się podjąć prace konserwacyjne, m.in. kaplicy Chóru Mieszczańskiego, kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, gotyckiego poliptyku ze sceną zaśnięcia NMP, empory chórowej, obrazu św. Franciszka z Regis. Tylko w 2018 r. na remonty pozyskano prawie 3,5 mln zł. Jednak, jak zauważa ks. Piotr Śliwka, proboszcz katedry, to kropla w morzu potrzeb.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama