Nowy numer 28/2020 Archiwum

Brakuje budowlańców i kucharzy. Na kogo jeszcze czekają pracodawcy w regionie?

Według badania "Barometr zawodów 2019" zrealizowanego przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy pojawiły się nowe zawody deficytowe, m.in. kosmetyczka, mechanik, nauczyciel i pracownik służb mundurowych.

Na całym Dolnym Śląsku największe deficyty są w branży budowlanej. Podobna sytuacja panuje w branży gastronomicznej, gdzie w większości powiatów wskazywano na brak kucharzy, szefów kuchni, masarzy i wędliniarzy. W mniejszym stopniu – niż jeszcze rok temu – pracodawcy poszukują barmanów, piekarzy i cukierników. W tych zawodach zatrudnienie znalazło wielu obcokrajowców. Taka sytuacja utrzymuje się w ostatnich latach i wpływa na nią stały rozwój inwestycji, a także wzrost atrakcyjności regionu – komentują eksperci rynku pracy.

– Wygenerowana prognoza na 2019 rok dla całego województwa dolnośląskiego wskazuje na dalsze pogłębianie się niedoborów występujących na rynku pracy, podobnie jak w ostatnich latach. Liczba zawodów deficytowych zwiększyła się w ciągu roku z 42 do 47, natomiast drugi rok z rzędu nie występuje żaden zawód nadwyżkowy. To jasny sygnał, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika – wylicza Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

W prognozie na rok 2019 wśród zawodów deficytowych, które wskazywano jeszcze w poprzednim roku, ubyło m.in. blacharzy i lakierników samochodowych, inżynierów budownictwa, monterów konstrukcji metalowych, nauczycieli szkół specjalnych. Ale pojawiły się nowe zawody, które uznane zostały za deficytowe w skali województwa. Są to: kosmetyczki, mechanicy maszyn i urządzeń, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pracownicy ds. jakości, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych oraz pracownicy służb mundurowych.


Na kogo czeka praca?

W powiecie dzierżoniowskim łatwo zatrudnienie znajdą fachowcy z branży budowlanej, gastronomicznej, edukacyjnej czy też w opiece zdrowotnej i społecznej.

W powiecie kłodzkim praca czeka m.in. na budowlańców, kierowców, nauczycieli czy też pracowników ochrony zdrowia.

W powiecie świdnickim niemal od ręki zatrudnienie znajdą: budowlańcy, kierowcy, nauczyciele czy też pracownicy ochrony zdrowia.

W Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim pracodawcy poszukują przede wszystkim: budowlańców, kierowców, nauczycieli, pracowników ochrony zdrowia i służb mundurowych.

W powiecie ząbkowickim niemal od ręki zatrudnienie znajdą: budowlańcy, kierowcy, nauczyciele, pracownicy branży gastronomicznej i ochrony zdrowia.

Badanie „Barometr zawodów” od 4 lat w regionie prowadzi Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Rokrocznie DWUP angażuje ponad 100 lokalnych specjalistów i praktyków rynku pracy mających codzienny kontakt zarówno z pracodawcami, jak i osobami poszukującymi pracy. W części powiatów, podobnie jak w latach poprzednich, w panelach uczestniczyli przedstawiciele lokalnych agencji zatrudnienia, związków pracodawców czy też instytucji kształcenia ustawicznego. To sprawia, że barometr jest rzeczywistym odzwierciedleniem potrzeb rynku pracy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama