Nowy numer 44/2020 Archiwum

Maturzyści diecezji świdnickiej modlili się na Jasnej Górze przejdź do galerii

Ponad tysiąc uczniów szkół średnich prosiło w sanktuarium narodu o zdanie egzaminu dojrzałości i mądre życiowe wybory.

XV Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów rozpoczęła się od Eucharystii w kaplicy Cudownego Obrazu. W homilii biskup Ignacy Dec mówił o przebaczeniu i pojednaniu.

- Nie możemy błędnie sprowadzać przebaczenia do zapomnienia albo wypędzenia negatywnych uczuć. Jeśli nas ktoś zranił, to odczuwamy smutek i żal. To naturalne, że pamiętamy o przykrym wydarzeniu. Przebaczenie jest aktem woli, żeby go dokonać, trzeba nazwać doznane zło - stwierdził biskup świdnicki.

Zachęcał, by zrezygnować z odwetu i podczas modlitwy oddać krzywdziciela Bogu. W ten sposób naśladować Stwórcę, który zawsze przebacza.

- Wobec Boga my wszyscy jesteśmy grzesznikami. Szczególnie na wielkopostnej drodze wezwani jesteśmy do nawrócenia, uznania swoich grzechów, wyznania ich w spowiedzi i porzucenia złych przyzwyczajeń. A życie pokazuje, że nie ma takiego nałogu, zła, z którego nie można się podnieść - pocieszał zebranych.

Odnosząc się do sytuacji maturzystów, biskup Dec zachęcał do powierzenia Maryi ważnych decyzji, przed którymi stoją: wyboru studiów, powołania życiowego, męża i żony. Obiecał też modlitwę w czasie egzaminów dojrzałości.

Po Komunii św. uczniowie ze strzegomskiego liceum w imieniu wszystkich zgromadzonych dokonali aktu zawierzenia, w którym prosili Matkę Bożą m.in. o umiejętność wzięcia odpowiedzialności za losy własne, Kościoła i świata.

W sali o. Augustyna Kordeckiego uczniowie wysłuchali konferencji ks. Rafała Masztalerz z Referatu Nowej Ewangelizacji Świdnickiej Kurii Biskupiej. W nawiązaniu do fragmentu Ewangelii o bogatym młodzieńcu pytał on młodych, czy przychodzą do Jezusa z własnymi pytaniami o ważne sprawy w ich życiu. Bohater z Biblii miał wszystko: pieniądze, władzę, siłę, był religijny, ale doszedł do wniosku, że jest coś, czego nie może sam zdobyć. Przyszedł do Jezusa z pytaniem o to, jak odziedziczyć życie wieczne.

- Tylko Jezus może nam dać bezinteresowną miłość i zbawienie. Co musi się w was wydarzyć, żebyście też odkryli pragnienie, które może zaspokoić tylko On? - pytał głoszący konferencję.

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach przygotowana przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie. Maturzystom z ponad 30 szkół średnich towarzyszyli księża, siostry zakonne, katecheci, nauczyciele i wychowawcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama